Przesuwa na górę strony
poniedziałek, 01 czerwca 2026 Aktualności

Rewitalizacja terenu zielonego i stawu w Grodziszczu zakończona

Zakończyły się prace związane z rewitalizacją terenu zielonego i stawu w Grodziszczu, realizowane w ramach projektu pn. „Rozwój ogólnodostępnych terenów zielonych w Aglomeracji Wałbrzyskiej w gminie Świdnica”.

W ramach inwestycji wykonano m.in. pielęgnację istniejącego drzewostanu, odmulenie i oczyszczenie stawów, budowę alejek spacerowych, montaż elementów małej architektury, nowe nasadzenia roślin i założenie trawników, montaż budek lęgowych dla ptaków oraz schronień dla jeży, a także zagospodarowanie i uporządkowanie całego terenu.

Wartość zadania zrealizowanego w Grodziszczu wyniosła 320 tys. zł. Wykonawcą inwestycji była firma Usługi Sprzętowe Sebastian Ankus.

Prace w Grodziszczu są częścią większego projektu o wartości 2 179 752,32 zł, na który gmina Świdnica pozyskała 1 574 877,32 zł dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska oraz Budżetu Państwa. Projekt obejmuje również działania realizowane w Burkatowie i Gogołowie. Łącznie odnowionych zostanie blisko 2,79 ha terenów zielonych wraz z elementami tzw. niebieskiej infrastruktury.

Realizacja inwestycji przyczynia się do poprawy retencji wód opadowych, ochrony i rozwoju bioróżnorodności oraz tworzenia atrakcyjnych przestrzeni do wypoczynku, rekreacji i kontaktu z naturą.

To kolejny krok w kierunku tworzenia bardziej przyjaznej, zielonej i ekologicznej przestrzeni dla mieszkańców naszej gminy.