Przesuwa na górę strony
czwartek, 18 czerwca 2026 Aktualności

Od zabawy do wiedzy – interaktywne warsztaty ekologiczne dla dzieci

eksperyment z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Przedszkolaki i uczniowie z gminnych placówek oświatowych w Pszennie i Witoszowie Dolnym uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach ekologicznych, w ramach działań edukacyjnych projektu pn. „Budowa przedszkola o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej w Witoszowie Dolnym – obiekt demonstracyjny”, których celem było rozwijanie świadomości środowiskowej wśród najmłodszych poprzez praktyczne doświadczenie i angażującą formę nauki.

Zajęcia odbyły się w salach edukacyjnych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie oraz Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Program został starannie dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci, łącząc przystępność przekazu z atrakcyjną formą aktywności.

Podczas warsztatów uczestnicy poznawali odnawialne źródła energii poprzez interaktywne stanowiska edukacyjne i eksperymenty. W ramach zajęć  dzieci mogły m.in.

  • wprawić w ruch turbinę wiatrową, obserwując proces wytwarzania energii elektrycznej, wykorzystując w tym celu tablice edukacyjną „Elektrownia wiatrowa”;
  • uruchomić model hydroelektrowni z wykorzystaniem energii spadającej wody (tablica Hydroelektrownia) ;
  • a także zasilać model ekologicznego domu przy użyciu panelu fotowoltaicznego. Istotnym elementem zajęć była również nauka prawidłowej segregacji odpadów. (Model „Ekologicznego domu”)
« z 2 »

Makieta ekologicznego miasta
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wielkoformatowa makieta ekologicznego miasta, na której uczestnicy projektowali własne, zrównoważone przestrzenie, uwzględniając tereny zielone, odnawialne źródła energii oraz przyjazne środowisku środki transportu. Dodatkową atrakcją była multimedialna podłoga edukacyjna FunFloor, która poprzez ruch i zabawę wspierała utrwalanie wiedzy z zakresu recyklingu, oszczędzania wody i energii, a także rozwijała sprawność fizyczną i umiejętność współpracy.

« z 2 »

Każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne, w tym karty pracy i kolorowanki o tematyce ekologicznej, umożliwiające dalsze utrwalanie zdobytej wiedzy po zakończeniu zajęć.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez autorki projektu „Mamy Energię” – doświadczone edukatorki posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe – pod opieką Działu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Świdnica.

Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, ograniczania niskiej emisji, gospodarki wodnej oraz adaptacji do zmian klimatu.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
#GminaŚwidnica #MamyEnergię #EdukacjaEkologiczna