spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  19 KwietniaImieniny obchodzą:  Czesław, Leon, Tymon, Włodzimierz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
ZJAZD ODDZIAŁU MIEJSKO-GMINNEGO ZOSP RP W GOGOŁOWIE PDF Drukuj E-mail
27 marca 2024

Zjazd OSP 26 marca w świetlicy wiejskiej w Gogołowie odbył się Zjazd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy. Na zaproszenie prezesa Zarządu w/w Oddziału – Zygmunta Balanta oraz Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej – Pawła Szydłowskiego, podczas spotkania obecni byli członkowie Związku, bryg. Dariusz Budkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Świdnica, st. bryg. w st. spocz. Tomasz Szuszwalak, a także Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica oraz Bartłomiej Strózik zastępca wójta.

Udział władz gminy w spotkaniu pozwolił na podsumowania, podzielenie się spostrzeżeniami, plany na przyszłość. Nie zabrakło także podziękowań za wieloletnią współpracę. Wójt gminy Świdnica uhonorowana została specjalną statuetką z wizerunkiem Świętego Floriana – patrona od pożogi ognia i opiekuna straży pożarnej.
 
 
Bardzo dziękuję wszystkim strażakom za Waszą służbę, a także za bardzo dobrze układającą się współpracę. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy Świdnica zawsze było, jest i będzie dla mnie bardzo ważne, dlatego ogromnie cieszę się, że na jej terenie czynnie działa 8 jednostek OSP, na które zawsze możemy liczyć – mówiła wójt gminy.
 
 
Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy podjął także uchwałę o przyjęciu wniosku o nadanie odznaczenia „medal Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek.
 
Remonty remiz, kupno nowych pojazdów, dofinansowania – to ważne działania podjęte w gminie Świdnica na rzecz OSP. W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych tzw. „Mały Strażak” realizowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w roku 2023 do 8 jednostek OSP z terenu gminy Świdnica powędrowała kwota 145 174,36 zł. Każda jednostka OSP otrzymała również dotację z budżetu Gminy Świdnica w wysokości 2 000,00 zł na zabezpieczenie wkładu własnego. W ramach otrzymanego wsparcia finansowego jednostki dokonały zakupu sprzętu ochrony indywidualnej, sprzętu łączności oraz uzbrojenia techniki specjalnej. Wszystko to ma na celu podniesienie gotowości bojowej i bezpośrednio wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa strażaków ratowników oraz mieszkańców naszej gminy.
 
 
W planach, mających na celu wsparcie OSP, mamy także utrzymanie wysokiego poziomu finansowania z budżetu gminy, przebudowę i modernizację remizy w Burkatowie oraz Lutomi Dolnej, przebudowę układu komunikacyjnego przed remizą w Grodziszczu, dalsze działania mające na celu wymianę lub poprawę stanu taboru – mówił Bartłomiej Strózik, zastępca wójta gminy Świdnica.
 
 
Z przedstawionych przez organizatorów Zjazdu danych wynika, że w roku 2023 łączna liczba interwencji w powiecie świdnickim wyniosła 1612, z czego na terenie gminy Świdnica 216 (w tym 59 pożarów, 139 miejscowych zagrożeń i 18 fałszywych alarmów) co stanowi 13,40% wszystkich zdarzeń. Gminne jednostki OSP wzięły udział w 225 działaniach ratowniczo gaśniczych w gminie Świdnica i poza nią. Łączny czas pracy wygenerowany przez 124 strażaków to 1 431 godzin i 6 minut.
 
Najpoważniejszymi zdarzeniami z udziałem druhów i druhen z gminnych OSP w 2023 roku były:
  • Mokrzeszów - wypadek drogowy z udziałem trzech pojazdów – ciężarowy, osobowy oraz bus, który przewoził osoby niepełnosprawne. 1 osoba śmiertelna i 6 osób rannych;
  • Bystrzyca Dolna – pożar budynku wielorodzinnego - pożar poddasza w budynku wielorodzinnym. Jeden z mieszkańców znajdował się na krawędzi dachu. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba odniosła obrażenia;
  • Lutomia Dolna – pożar dachu w budynku wielorodzinnym.
 
 
Poza głównym zadaniem druhen i druhów, jakim jest ratowanie życia, zdrowia i mienia naszych mieszkańców, niejednokrotnie byli oni także współorganizatorami wydarzeń, takich jak gminne czy powiatowe zawody sportowo pożarnicze, Dzień Strażaka, Dożynki Gminne czy Święto Niepodległości.
 
Dziękujemy!
 
 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica