spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  19 KwietniaImieniny obchodzą:  Czesław, Leon, Tymon, Włodzimierz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
11 MARCA, DZIEŃ SOŁTYSA W GMINIE ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
11 marca 2024

Dzień sołtysaSołtysi to lokalni liderzy społeczności wiejskich w Polsce. 11 marca obchodzą swoje święto – Dzień Sołtysa. W tym dniu sołectwa gminy Świdnica mają szczególne powody do świętowania. Na 33 włodarzy wsi funkcję sołtysa sprawuje 18 pań i 15 panów. Najdłużej funkcję pełni Fabian Bartoszewicz z Witoszowa Dolnego (ur. w 1941 r.), bo nieprzerwanie od 1981 r. Najkrótszy staż ma Pani Jadwiga Kołodziej, sołtys sołectwa Wiśniowa, bo zaledwie rok i 2 miesiące.

To na sołtysach spoczywa obowiązek bycia łącznikiem pomiędzy mieszkańcami wsi a władzami gminy czy powiatu. Wiedzą najlepiej jakie problemy mają ich społeczności oraz jakie są ich potrzeby. Od ich determinacji i zaangażowania zależy bardzo wiele. Nie są jednak pozostawieni sobie, ponieważ w trakcie wyborów na sołtysa powoływana jest także rada sołecka składająca się z kilku lub kilkunastu osób. Ich działania mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców wsi oraz rozwój społeczności wiejskich.

11 marca był zatem doskonałą okazją aby podziękować włodarzom wsi za ich pracę, poświęcenie i oddanie sprawom lokalnych społeczności.

Dziękujemy za Waszą pracę, za Wasz trud i zaangażowanie, za wszystkie inicjatywy, które podejmujecie w swoich miejscowościach. Podziękowania kierujemy również do Waszych rodzin, że akceptują Waszą nieobecności w domu, kosztem uczestnictwa w zebraniu, na uroczystościach itp. wydarzeniach. Dzień Sołtysa jest także takim dniem, kiedy podsumowujemy naszą 5,5 letnią kadencję. Mimo trudnej kadencji, zwłaszcza pod względem utraty dochodów w łącznej wysokości blisko 35 mln zł udało się oddać do użytku obiekty użyteczności publicznej w Opoczce, Gogołowie, Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie. Wybudowaliśmy salę gimnastyczną w Grodziszczu tak długo wyczekiwaną przez uczniów i społeczność lokalną. Kończymy przysłowiową kropką na i – czyli budową dwóch budynków mieszkalnych z 32 mieszkaniami komunalnymi m.in. po to aby zatrzymać młodych ludzi w naszej gminie. Ostatnie statystyki nie napawają optymizmem. W ostatnim roku odnotowaliśmy najniższy wskaźnik pod względem urodzeń, zaledwie 93 dzieci, a w samym styczniu tego roku urodziło się tylko 3 dzieci. To z pewnością będzie miało wpływ na liczbę uczniów w naszych szkołach w kolejnych latach. Wszystkim sołtysom życzę dużo zdrowia, spokoju, radości. Tym którzy będą ponownie ubiegali się o reelekcję w wyborach na sołtysa życzę powodzenia. Na zakończenie chylę czoła przed tymi z Państwa którzy zdecydowali się zakończyć swoją kadencję i dziękuję za wiele lat pracy na rzecz naszej gminy. Niech każdy dzień przynosi Wam satysfakcję i radość z dokonanego dzieła - mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

 

Warto przypomnieć, że każdego roku, w ramach funduszu sołeckiego w gminie Świdnica wydzielane są środki na zadania, o których decydują mieszkańcy wsi. Tylko w tym roku na ten cel zostało wyodrębnionych ponad 1 285 006,02 zł. Jest to o 96 525,71 zł więcej w porównaniu do kwoty funduszu w 2023 roku.

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica