spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  26 WrześniaImieniny obchodzą:  Cyprian, Euzebiusz, Justyna  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
79 LAT SERDECZNEJ PAMIĘCI O POLSKICH, BRYTYJSKICH I KANAD. ZOŁNIERZACH POLEGŁYCH W OBRONIE BELGII PDF Drukuj E-mail
12 września 2023

Obchody na cmentarzu wojennym w AdegemCmentarze wojenne w Belgii, podobnie jak cmentarze wojenne na całym świecie, niosą kilka ważnych przesłań, wzywają do pokoju i zapobiegania przemocy. Te miejsca przypominają nam o ofiarach, jakie przyniosły wojny oraz pozwalają społeczeństwu oddać hołd i uczcić ich pamięć. 10 września w Adegem (Belgia) odbyły się doroczne obchody na kanadyjsko-polsko-brytyjskim cmentarzu wojennym. Jak co roku władze Maldegem - partnerskiego miasta gminy Świdnica wraz z przedstawicielami zagranicznych placówek dyplomatycznych oraz przedstawicielami żołnierzy Sił Sojuszniczych NATO oddały hołd poległym tam żołnierzom wszystkich wojsk alianckich, w tym 33 polskim żołnierzom z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. W tym roku na zaproszenie władz miasta Maldegem, gminę Świdnica reprezentowała sekretarz gminy Jadwiga Generowicz wraz z rzecznikiem prasowym Januszem Waligórą.

W Belgii znajdują się groby żołnierzy z różnych krajów, co podkreśla ideę jedności i wspólnego poświęcenia w walce o wspólny cel. To przesłanie jest szczególnie ważne w kontekście Unii Europejskiej i jej dążenia do pokoju i współpracy między narodami.

To właśnie na terenie nekropolii w Maldegem-Adegem znajduje się 1119 mogił żołnierzy z krajów alianckich poległych w czasie II wojny światowej. Z 33 Polaków, którzy znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku, 31 walczyło w składzie 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Polegli oni w bitwach o Aaltere i Lootenhulle oraz Axel w dniach 9-10 września 1944 r. Piękną tradycję adopcji grobów na wojennej nekropoli w Adegem propaguje Frank Raeman, odznaczony Brązowym Medalem Wojska Polskiego z rąk Ambasadora RP w Brukseli Rafała Siemianowskiego i Attache Obrony RP płk. Dariusza Poczekalewicza. Odznaczenie zostało przyznane za wieloletnie oddanie szczególnego szacunku i czci ofiarom wojny, ich rodzinom i kombatantom, ale także po to, aby pamięć o polskich ofiarach nigdy nie została zapomniana.

O tym jak wielkim szacunkiem mieszkańcy Belgii czczą pamięć o żołnierzach wojsk alianckich, którzy wyzwalali ich kraj podczas II wojny światowej mogliśmy przekonać się podczas licznych rozmów nie tylko z Polonią tam mieszkającą ale i z mieszkańcami Maldegem i Zelzate - mówi Jadwiga Generowicz, sekretarz gminy. Dziękujemy Wam Polakom i polskim żołnierzom, którzy pod przewodnictwem gen. Mazurka i gen. Maczka wyzwalali nasze miejscowości podczas II wojny światowej. Dzisiaj dzięki nim mogę mówić w swoim ojczystym języku – mówił mieszkaniec Zelzate.

Zatem pomimo upływu lat cmentarze wojenne niosą jeszcze jedno ważne i wciąż aktualne przesłanie. Mają na celu inspirować ludzi do poszukiwania rozwiązań konfliktów innymi środkami niż przemoc, przypominając o tragicznych skutkach wojen. Wzywają do pokoju i zapobiegania przemocy zamiast jej eskalacji.

 

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica