spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  26 WrześniaImieniny obchodzą:  Cyprian, Euzebiusz, Justyna  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
DOŻYNKI GMINNE KOMORÓW 2023 PDF Drukuj E-mail
27 sierpnia 2023

Misterium i ucałowanie chleba przez wójt gminy Teresę MazurekW gminie Świdnica Dożynki Gminne przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy a nade wszystko mieszkańców. W tym roku w przygotowanie dorocznego Święta Plonów aktywnie zaangażowali się mieszkańcy sołectwa Komorów, współgospodarze uroczystości.

Uroczystość jak co roku rozpoczęła się barwnym korowodem, podczas którego sołectwa gminy Świdnica zaprezentowały przygotowane przez siebie, wspaniałe wieńce. Na czele korowodu nie zabrakło przygrywającej orkiestry, Starosty i Starościny tegorocznych dożynek oraz przedstawicieli wszystkich 33 sołectw, w tym współorganizatorów - sołectwa Komorów.

Dożynkowi goście uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej na boisku sportowym w Komorowie, której przewodniczył ks. Jarosław Lipniak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Witoszowie Dolnym. Homilię wygłosił ks. Biskup Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Był to moment zadumy i rozmyśleń, ale także wdzięczności Bogu za tegoroczne plony.

20 lat temu, kiedy zostałam wójtem gminy Świdnica, swoje pierwsze Dożynki zorganizowałam właśnie tutaj, w Komorowie, z dotychczas panującą sołtys wsi Panią Władysławą Łach. To właśnie dzięki Niej Dożynki mają dziś taką formę. To Jej pomysłem było, aby ta uroczystość nie kończyła się na Mszy Świętej, a żeby poczęstować gości ciepłym posiłkiem, zaprosić do wspólnego biesiadowania. Serdecznie Pani za to dziękuję. Dziś, kiedy świętuję ostatnie moje - jak wójta gminy Świdnica Dożynki, cieszę się, że odbywają się one właśnie tutaj, w Komorowie - mówiła ze wzruszeniem Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Jak 20 lat temu tak i w minioną niedzielę, na boisku sportowym w Komorowie wybrzmiał refren piosenki, którą chyba wszyscy goście będą nucić jeszcze długo Dobrze w Warszawie, dobrze w Krakowie, ale najlepiej dziś w Komorowie.

Nie zabrakło uścisków, kwiatów i podziękowań, po których przyszedł czas na niepowtarzalny i ponadczasowy program artystyczny "Misterium Chleba" w wykonaniu Ludowo - Estradowego Zespołu Mokrzeszów i Zespół „Krąg” zespoły prowadzone przez Marię i Wojciecha Skiślewiczów. Artyści wystąpili w otoczeniu imponujących wieńców dożynkowych.

Dożynki Gminne były okazją do tradycyjnego uhonorowania "Zasłużonych dla rolnictwa" z gminy Świdnica. Rolnicy, którzy w tym roku otrzymali specjalne odznaczenia, to:

Maria Flisak - jest mieszkanką miejscowości Słotwina. Już od wczesnych lat swojego życia pracowała w gospodarstwie rolnym swoich rodziców. Pani Maria od 1973 roku jest mieszkanką Słotwiny i od tej pory prowadzi samodzielnie 8 hektarowe gospodarstwo rolne. Na początku gospodarstwo nastawione było na hodowlę bydła oraz trzody chlewnej, obecnie gospodarstwo jest wyspecjalizowane na uprawę malin. Pani Maria Flisak chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności, jest wieloletnią członkinią Rady Sołeckiej wsi Słotwina. Od 30 lat czynnie uczestniczy w działalności zespołu śpiewaczego „Złoty Kłos Złotwina” i „Ale Babki”. Jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Mariusz Pażdziora - jest mieszkańcem miejscowości Komorów gm. Świdnica. Pan Mariusz ukończył technikum ogrodnicze w Zespole Szkół Rolniczych w Mokrzeszowie, a następnie studia wyższe na wydziale rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po ukończeniu nauki przejął od rodziców gospodarstwo ogrodnicze. Na dzień dzisiejszy gospodarstwo pana Mariusza liczy 44 ha na których są uprawiane głównie zboża, rzepak oraz kukurydza. Rolnik w dalszym ciągu prowadzi działalność ogrodniczą hodując chryzantemy i kwiaty ozdobne. Pan Mariusz Paździora jest czynnym członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Komorowa Dwa Dęby, chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Jest cenionym i szanowanym mieszkańcem gminy Świdnica.

Jan Grabowski - jest mieszkańcem miejscowości Witoszów Dolny gm. Świdnica. Od 1983 roku prowadzi 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowlę trzody chlewnej oraz bydła. W dniu dzisiejszym w gospodarstwie rolnym jest prowadzona produkcja roślinna. Pan Jan Grabowski jest trzecią kadencję członkiem Rady Sołeckiej wsi Witoszów Dolny, chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Od 1996 roku jest Prezesem Ludowego Klubu Sportowego „Orzeł Witoszów”. Pan Jan jest cenionym i szanowanym mieszkańcem gminy Świdnica.

Pszenica, owiec, jęczmień, kwiaty, różnego rodzaju dekoracje, kształty korony, kielicha, serca, a także kapliczki czy pary gospodarzy trzymających w rękach bochen chleba - mowa oczywiście o przygotowanych przez mieszkańców pięknych wieńcach dożynkowych W każdym z nich widać ogrom włożonej pracy, kreatywności i skrupulatności. Wszystkie zasługują na uznanie, wielkie brawa

Tegoroczna komisja konkursowa w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy przyznała następujące miejsca:

  • miejsce I - wieniec sołectwa Lutomia Dolna
  • miejsce II - wieniec sołectwa Komorów
  • miejsce III - wieniec sołectwa Witoszów Górny

Nagrodę publiczności za Najładniejszy Wieniec Dożynkowy otrzymało - sołectwo Komorów.

Kreatywnie i pomysłowo przyozdobione, nawiązujące do staropolskiej tradycji, a przede wszystkim przepełnione pachnącymi, wyjątkowymi pysznościami - takie były tegoroczne stragany dożynkowe, przygotowane przez sołectwa gminy Świdnica Pierogi, pieczone ziemniaki, dziczyzna, wędzone szynki, owocowe nalewki i wiele innych potrwa to to, co naszym gościom sprawiło najwięcej przyjemności. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania straganów i tego co w środku składamy wielkie podziękowania.

Tegoroczna komisja konkursowa w Konkursie na Najpiękniejszy Stragan Dożynkowy przyznała następujące miejsca:

  • miejsce I - stragan sołectwa Komorów
  • miejsce II - stragan sołectwa Witoszów Dolny
  • miejsce III - stragan sołectwa Lubachów

Jak co roku Gminne Dożynki uświetnia występ znanej i lubianej gwiazdy muzycznej. Tym razem odpowiadając na zaproszenie, na naszej, gminnej scenie wystąpił zespół PIERSI.

Członkowie zespołu świetnie się czuli na Komorowskiej scenie. Nawiązywali kontakt z publicznością, którą z resztą przy wykonywaniu ostatniego utworu - zaprosili na scenę, a po koncercie chętnie robili zdjęcia i rozdawali autografy zapewniając, że jeszcze nas odwiedzą.

Po gwieździe wieczoru przyszedł czas na występu lokalnych zespołów ludowych - Zespołu Śpiewaczego "Ale Babki" oraz Zespołu Śpiewaczego "Kądziołeczka", które przeniosły nas w świat folkloru i pięknej, polskiej tradycji.

Wśród licznie przybyłych gości na doroczne Święto Plonów w gminie Świdnica nie zabrakło delegacji z miast partnerskich, którym przewodniczył Gottfried Störmer burmistrz Lampertheim, Konrad De Ceuninck z Maldegem oraz Witold Szmidtke przewodniczący Rady Miejskiej Żukowa. Jesteśmy dumni, że mamy tak dobrych i wypróbowanych przyjaciół.

Szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców sołectwa Komorów, które w tym roku było współorganizatorem Dożynek Gminnych, oraz do Starościny i Starosty Dożynek – Pani Bogumiły Janasz oraz Mariusza Paździory. Organizatorzy, mieszkańcy, goście, przyjaciele - dziękujemy, że byliście z nami mimo deszczowej aury. Z przekonaniem możemy powtórzyć to, co powiedziane zostało przy poprzednich Dożynkach - to dzięki Wam GMINA ŚWIDNICA TO MIEJSCE GDZIE WARTO ŻYĆ.

 

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica