|
| Poniedziałek, | 13 Maja | Imieniny obchodzą: Andrzej, Magdalena, Piotr, Robert |
|
Warto odwiedzić |
miasta partnerskie:
|
|
|
|
VIII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych |
|
|
|
02 lutego 2005 |
Bystrzyca Górna 18-19 styczeń 2005 r.
|
|
Po raz ósmy zorganizowano w Gminie przegląd zespołów kolędniczych. W tegorocznej edycji udział wzięło 15 zespołów.
Na uroczyste podsumowanie odbywające się w ostatnim dniu przeglądu zaproszono Wójta Gminy Świdnica Teresę Mazurek, członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, miejscowych radnych Rady Gminy, dyrektorów placówek oświatowych oraz przedstawicieli dzieci i młodzieży ze szkół biorących udział w przeglądzie.
|
|
Uroczystość prowadziła Pani Teresa Kmera oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej i jednocześnie członkowie ZPiT „Bystrzyca”: Radosław Kmera, Anna Malik oraz Anna Mglej.
Za udział w przeglądzie wszystkie zespoły otrzymały płytę DVD/CD-ROM ze zdjęciami z przeglądu autorstwa dyrektora Szkoły Podstawowej w Pszennie Tadeusza Szarwaryna oraz książkę „O Świdnickich Przeglądach Zespołów Kolędniczych” wydaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Świdnicy.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne wysokości 300 zł, a wyróżnieni wydania albumowe oraz encyklopedyczne, a także komplety piśmiennicze.
|
Jury VIII Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w składzie:
- Tadeusz Szarwaryn - Przewodniczący Jury - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie
- Marianna Bujko - Członek Jury - radna, członek Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
- Halina Szymańska – Członek Jury - przedstawiciel Świdnickiego Ośrodka Kultury
- Maria Symonowicz – Członek Jury - Dyrektor Przedszkola w Witoszowie Dolnym,
|
|
po obejrzeniu prezentacji w czterech kategoriach postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
1. W kategorii I – (przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych) nagrodę otrzymał zespół ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie, za wprowadzenie teatru kukiełkowego, doskonałą dykcję aktorów oraz umiejętność animacji poszczególnych postaci w przedstawieniu.
2. W kategorii II - (klasy IV-VI szkół podstawowych)- nagrodę otrzymują:
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej za ekspresję wokalną, nowatorskie przekazanie treści bożonarodzeniowych;
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie za efektowną realizację scenariusza oraz za dynamikę akcji przedstawienia i aktorską kreację postaci.
|
|
3. W kategorii III - (gimnazjów)- nagrodę otrzymują:
- Zespół z Gimnazjum w Lutomi Dolnej za wysoki poziom wokalny i uwspółcześnioną wersję opowieści o narodzeniu Pańskim;
- Zespół z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym za przekazanie bożonarodzeniowych treści z przesłaniem na przyjście narodzonego Chrystusa do wszystkich ludzi.
4. W kategorii IV (amatorskich zespołów artystycznych):
- Zespół Ale- Babki za stworzenie nastrojowego klimatu kolędowania, dobór repertuaru oraz wysoki poziom wokalny widowiska.
- Zespół „Bystrzyca” za edukacyjny charakter przedstawienia ukazującego zwyczaje, tradycje i wierzenia ludowe górali żywieckich w okresie świątecznym.
|
|
Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla:
1.Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu za pomysłowe dekoracje i starannie przygotowane kostiumy.
2.Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym za przesłanie bożonarodzeniowych treści w oparciu o postacie bajkowe.
3.Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za prezentację tradycji świątecznych w Polsce, Niemczech i Anglii.
4.Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej za przedstawienie pt. „POD GWIAZDĄ BETLEJEMSKĄ” za oryginalny pomysł i lirykę prezentacji. |
|
5.Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej pt. „Zabawa w jasełka” za scenariusz nawiązujący do wydarzeń narodzenia Pana Jezusa.
6.Zespołu z Przedszkola w Pszennie za roztańczone widowisko z wykorzystaniem tekstów kolędniczych adekwatnych do możliwości wiekowej wykonawców.
7.Zespołu ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy Górnej za efektowne stroje, scenografię oraz pielęgnowanie tekstów bożonarodzeniowych i tradycji świątecznych.
8.Zespołu z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bystrzycy Dolnej za ekspresję i radość przeżywania świąt.
|
|
Jury VIII Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych przyznało również nagrody indywidualne dla:
- Agnieszki Janik za wyróżniającą grę aktorską postaci „Dziewczynki z psem” w przedstawieniu Gimnazjum w Witoszowie Dolnym,
- Angeliki Struzik za wyróżniającą grę aktorską postaci „Diabełka” w przedstawieniu Szkoły Podstawowej w Lubachowie,
- Roksany Gałeckiej za wyróżniającą grę aktorską postaci „Szatana” w przedstawieniu Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej,
- Marty Kowalskiej za wyróżniającą grę aktorską postaci „Anioła” w przedstawieniu Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej,
- Adriana Barcika za wyróżniającą grę aktorską „Narratora” w przedstawieniu Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej. |
|
Do oceny Jury w czasie trwania VIII Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych zostały zaprezentowane różne formy artystyczne przekazujące tradycję obchodów świąt w Polsce. Jury z zainteresowaniem obejrzało wszystkie zaprezentowane spektakle. Różnorodne scenariusze dostosowane były do możliwości i poziomu wykonawców. Barwne i rozśpiewane zespoły, od przedszkolaka do seniora, w większości pomysłowe scenariusze, scenografia i gra aktorska świadczyły o dużym zaangażowaniu wszystkich wykonawców i opiekunów zespołów, a wszystko to utrwaliło klimat wieczoru wigilijnego oraz świąt Bożego Narodzenia przepełnionych atmosferą powszechnej życzliwości i poczucia wspólnoty.
|
|
Jury pragnie skierować słowa podziękowania do wszystkich opiekunów za ich wysiłek włożony w przygotowanie inscenizacji i troskliwe rozbudzanie zainteresowań artystycznych młodego pokolenia. |
|
|
Zdjęcia: Tadeusz Szarwaryn | |
|
|
|
|
|
|
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy
|
|
|