spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  29 MajaImieniny obchodzą:  Magdaleny, Bogumiły  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Miasta partnerskie arrow Ermont
ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODONOŚCI PDF Drukuj E-mail
06 czerwca 2017

Gmina Świdnica INFOZjednoczona w różnorodności - to motto Unii Europejskiej. Partnerstwa tworzą mosty ponad granicami państw oraz umacniają i pogłębiają związek między ludźmi różnych narodowości, w imię wzajemnego poszanowania i pokoju – tymi słowami wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek gratulowała burmistrzom jubileuszu 50-lecia współpracy partnerskiej miasta Ermont z miastami: Lampertheim (Niemcy) i Maldegem (Belgia), a także kilkudziesięcioletniej z m. Adria (Włochy).

Dokładnie 2 lata od ostatniego spotkania miast partnerskich w Adrii, gospodarzem tegorocznego było francuskie miasto Ermont. Oprócz delegacji oficjalnych organizatorzy zaprosili także kilkunastoosobowe delegacje mieszkańców z poszczególnych gmin. Łącznie ponad 150 osób. Nieodzownym elementem takich spotkań jest także wymiana i pobyty u rodzin. Jak podkreślali mieszkańcy Maldegem i Adrii, nasze rodziny znają się od wielu lat, mają do siebie wzajemne zaufanie, tak że wymieniają się swoimi kluczami od domów, wyjeżdżając na wakacyjne urlopy. Wszystko właśnie za sprawą współpracy partnerskiej.

Pierwszą umowę partnerską burmistrz Lampertheim podpisał z miastem Ermont (Francja) w 1966 r. Kolejne z Maldegem (Belgia) 1967 r., Wierden (Holandia ) 1967 r., Adria (Włochy) 1979 r., Dieulouard (Hiszpania) 1993 r., a w 2006 r. z gminą Świdnica. Od 2010 r. gmina Świdnica współpracuje także z m. Maldegem, a od 2015 r. z włoską Adrią .

1 czerwca br. od wczesnych godzin porannych burmistrzowie miast partnerskich debatowali na temat obustronnej współpracy, realizowanych wzajemnie projektów, w tym humanitarnych oraz omówili kalendarz spotkań miast partnerskich. Rok 2019 będzie należał do gminny Świdnica, która podejmie delegacje z Niemiec, Belgii, Włoch oraz Francji. Wymiernym efektem każdego spotkania jest pomoc na rzecz regionów, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych, czy też wsparcie udzielane organizacjom działającym na rzecz krajów Trzeciego Świata. Spośród 12 tys. euro zaplanowanych na udzielenie pomocy, połowa tej kwoty trafi do włoskiego regionu Accumoli, który 24 sierpnia 2016 r. nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2. Koordynatorem tej pomocy jest gmina Świdnica. Następne 6 tys. euro będzie przekazane do Limy, Ghany, Ekwadoru i Indii, m.in. na uzdatnianie wody pitnej, cieple posiłki dla dzieci, wyposażenie szkół oraz poprawę warunków sanitarnych w szpitalach polowych.

Kolejny dzień pobytu miał również polski akcent. Po kilku latach wzajemnych spotkań i wymianie doświadczeń, władze miasta Ermont zdecydowały o podpisaniu przysięgi współpracy partnerskiej z gminą Świdnica. Miasto Ermont od wielu lat współpracuje także z Lampertheim, Maldegem, Adrią, Banbury (Wielka Brytania), Loja (Hiszpania).

Składając nasze podpisy, dołączamy do dużej rodziny europejskich miast i gmin. Pamiętam jak dziś, słowa burmistrza Maiera, który w swoim wystąpieniu mówił, że istnieje szansa włączenia się zachodnich partnerów miasta Lampertheim we współpracę z gminą Świdnica. Śmiało możemy powiedzieć, że tę wartościową ideę udało nam się urzeczywistnić, sprawić by zaowocowała trwałymi więzami przyjaźni łączącymi mieszkańców naszych samorządów. Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. Jestem przekonana, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje. Mam nadzieję, że nasze partnerstwo da każdemu nowe pomysły, siły oraz pokaże, że nie ma rzeczy niemożliwych dla ludzi pragnących żyć w pokoju i wzajemnej miłości – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Uroczystości w Ermont zakończyła wspólna modlitwa o pokój na świecie, która w aspekcie zamachu terrorystycznego w Londynie, nabrała szczególnego znaczenia.

 

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica