spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  29 MajaImieniny obchodzą:  Magdaleny, Bogumiły  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
NOWE POMYSŁY I DOŚWIADCZENIA Z MALDEGEM PDF Drukuj E-mail
02 sierpnia 2012

Gmina Świdnica INFOPełni nowych pomysłów, ale i doświadczeń 4 osobowa delegacja gminy Świdnica wróciła z belgijskiego miasta partnerskiego Maldegem.

Jedną z form poznawania innych kultur i obyczajów panujących w innych krajach, jest wymiana młodzieży. Wspiera ona rozwój i edukację młodych ludzi. Międzynarodowa wymiana młodzieży jest bardzo popularnym sposobem na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami w rożnych krajach. W takich akcjach ukryty jest ogromny potencjał. I choć głównym celem wymiany młodzieży jest poznawanie języków obcych oraz obyczajów innych państw, to jednak te korzyści są dużo większe. Dla naszej grupy to przede wszystkim przybliżenie struktury pracy i poznanie funkcjonowania tamtejszej młodzieży. Przedstawiciele organizacji młodzieżowej w Maldegem wiele działań wykonują społecznie, otrzymują przysłowiową wędkę, a nie rybę. To bardzo cenne doświadczenie, które nam jako reprezentantom młodzieżowej rady, daje szersze spojrzenie na aktywne działanie w naszym regionie. Ludzie z którymi przebywaliśmy byli bardzo otwarci, sympatyczni i zorganizowani. Takie wizyty są bardzo kształcące. Dają również możliwość podpatrywania sprawdzonych już wzorców, które można będzie przenieść na nasz grunt – mówi Marta Adamczyk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica, uczestniczka wyjazdu

Międzynarodowa wymiana młodzieży to jedna z form kontaktów między młodymi ludźmi z różnych zakątków Europy. W naszych działaniach dotyczących obustronnej wymiany zachęcamy młodzież do poznawania europejskich sąsiadów, a poprzez to do kształtowania własnej świadomości obywatelskiej. Dzięki działaniu i współpracy chcemy wychować młode pokolenie ludzi, którym nie będzie obojętny otaczający ich świat. Bardzo ważna w tym względzie jest integracja młodzieży Polski z młodzieżą innych krajów, którą konsekwentnie realizujemy i rozwijamy w oparciu o nasze miasta partnerskie i mieszkańców gminy Świdnica – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Młodzież z gminy Świdnica gościła już po raz 4 w Maldegem. Każde z tych spotkań poświęcone było innemu tematowi. W grudniu ubiegłego roku młodzież włączyła się w humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce. Tym razem były rozgrywki sportowe i ekologia. Bliska lokalizacji gminy Maldegem od Morza Północnego sprzyjała rozgrywkom gier zespołowych na plaży. Młodzież spróbowała swoich sił w grze „Bulbbs”. Był również czas na zwiedzanie Maldegem, pobliskiego miasta Gent a także Eaklo – miasta gdzie odbywa się tradycyjne święto balonów i zawodów z nimi związanych.

Organizatorzy włożyli w nasze spotkanie mnóstwo pracy, energii ale przede wszystkim serca. Przekonałyśmy się też jak ogromne możliwości daje znajomość języka angielskiego, który naprawdę „otwiera świat”. Mamy nadzieję, ze sprostamy organizacji rewizyty w naszej gminie, którą planujemy jeszcze w tym roku. Być może podczas najbliższych dożynek gminnych w Burkatowie – mówią uczestnicy wyjazdu.

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica