spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  5 CzerwcaImieniny obchodzą:  Bonifacy, Dobromir, Waleria  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Młodzieżowa Rada Gminy arrow Archiwum wiadomości arrow MŁODZIEŻOWA RADA W MALDEGEM
MŁODZIEŻOWA RADA W MALDEGEM PDF Drukuj E-mail
08 grudnia 2010

Gmina Świdnica INFOOd 3 do 5 grudnia br. czteroosobowa delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica gościła na międzynarodowym spotkaniu organizacji młodzieżowych w belgijskim mieście Maldegem.

To już drugie w tym roku zaproszenie, które otrzymała młodzież z gminy Świdnica do odwiedzin miasta partnerskiego. Oficjalna umowa partnerska została przypieczętowana podczas tegorocznych dożynek gminnych w Krzyżowej, 5 września 2010 r.
Delegacje młodzieżowej Rady Gminy Świdnica jako pierwsze mogą docenić korzyści płynące z wymiany partnerskiej. Naszym zadaniem jako odpowiedzialnych za tę współpracę jest więc stworzenie odpowiednich warunków, aby jak najwięcej, przede wszystkim młodych ludzi mogło poznać wiele nowych miejsc, nowych informacji i zawrzeć nowe przyjaźnie podkreśla wójt gminy Świdnica.

Po raz drugi gospodarzem spotkania była Młodzieżowa Organizacja miasta Maldegem - Youth Fraternization Maldegem (YFM), na zaproszenie której oprócz młodzieży z gminy Świdnica, odpowiedzieli przedstawiciele z Niemiec-Lampertheim, Holandii-Wierden oraz Włoch –Adria. Trzy dni wypełnione były przede wszystkim spotkaniami integracyjnymi, które posłużyły m.in. do wzajemnej dyskusji nad wypracowaniem pomysłów w zakresie wzajemnej współpracy na kolejne lata. Również i tym razem młodzież z gminy Świdnica mogła naocznie przekonać się jak praca na rzecz wolontariatu może nie tylko przynosić satysfakcję, ale i wymierne efekty w postaci pobudzenia oddolnych inicjatyw lokalnych. Każdego roku belgijska młodzież z Maldegem we współpracy z mieszkańcami tego miasta przygotowuje ponad 800 szt. świątecznych ozdób i stroików na jarmark bożonarodzeniowy. Pozyskany w ten sposób dochód (średnio 28 tys. euro) w całości przekazywany jest na rzecz dziecięcego szpitala pomagającego w leczeniu chorób nowotworowych.

Pobyt u rodzin motywował również samych uczestników do jeszcze skuteczniejszego dialogu. Taki wyjazd to także doskonała nauka języków obcych, a dla nas ma to szczególne znaczenie, ponieważ już teraz mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności przed egzaminami końcowymi w naszej szkole – podkreślali uczestnicy spotkania.
Czy podczas pobytu można było odnaleźć coś co łączy Gminę Świdnica i Maldegem? Z pewnością tak. Poza serdecznym przyjęciem i gościnnością - to pogoda, która tak w Polsce jak i Belgii była podobna – mówili żartobliwie uczestnicy spotkania. Kolejne spotkanie planowane jest na II kwartał 2011 w Gminie Świdnica, podczas którego przedstawiciele organizacji młodzieżowych będą mogli skorzystać z nowoczesnego obiektu – szkolnego schroniska młodzieżowego w Lubachowie.

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica