spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  10 GrudniaImieniny obchodzą:  Andrzej, Daniel, Judyta, Julia, Maria  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Miasta partnerskie arrow Maldegem
MALDEGEM-TRZECIM MIASTEM PARTNERSKIM GMINY ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
07 września 2010

Gmina Świdnica INFO5 września 2010 r. w Krzyżowej, miejscu historycznego Pojednania dwóch narodów (polskiego i niemieckiego) władze Gminy Świdnica i Miasta Maldegem podpisały wzajemną umowę partnerską. To już trzecie miasto partnerskie dla Gminy Świdnica.

To właśnie w Krzyżowej, 18.03.2006 r. władze gminy Świdnica podpisały swoją pierwszą umowę z niemieckim miastem Lampertheim. Po upływie 4 lat od tamtego wydarzenia Gminę Świdnica i Miasto Maldegem, połączyło pierwsze partnerskie miasto Lampertheim, dla którego Maldegem jest miastem partnerskim od 1967 roku. Pamiętam jak dziś, że burmistrz Erich Maier, podczas podpisywania naszej umowy w swoim wystąpieniu mówił, że istnieje szansa włączenia się zachodnich partnerów miasta Lampertheim we współpracę z naszą gminą. Słowa były prorocze. – mówiła wójt gminy T. Mazurek podczas uroczystości w Pałacu w Krzyżowej.

Jestem spokojna o płaszczyzny współpracy. Współpracy, która już trwa. Nasza wizyta we wrześniu ubiegłego roku podczas obchodów na cmentarzu wojskowym w Adenem, udział w konferencji w Antwerpii, wizyta młodzieżowej Rady Gminy Świdnica w kwietniu br. w Maldegem, wizyta delegacji belgijskiej na dożynkach w Pszennie w 2008 i podczas obchodów XX lecia Mszy Pojednania są dowodem, że nasza współpraca jest żywa, aktywna i się rozwija.
Odległość jaka nas dzieli nie będzie na pewno żadną przeszkodą naszego współdziałania. Pod wspólnym dachem partnerstwa miasta i gminy istnieje wiele rodzajów kooperacji takich jak: wymiana uczniów, zespołów sportowych i kulturalnych. Jestem przekonana, że wiele dobrego będzie się w tych tematach działo
– zapewniała wójt gminy.

Jednomyślne decyzje podjęte zarówno przez Radnych Miasta Maldegem. 31.03.2010 jak i Radnych Gminy Świdnica 20.05.2010 r. zostały przypieczętowane trzema podpisami: Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek, Burmistrza Miasta Maldegem Johana De Roo i Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica Henryka Sary. O randze tego wydarzenia i miejsca jakim jest Krzyżowa dla przybyłej delegacji zagranicznej mówił burmistrz miasta Maldegem w swoim okolicznościowym przemówieniu.

Fakt, że zawarcia obustronnej umowy dokonujemy w takim historycznym miejscu jakim jest Krzyżowa, czyni to wydarzenie jeszcze ważniejszym.To historyczna chwila dla naszego miasta, ponieważ po raz pierwszy uczestniczą w niej przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych w naszej radzie. A decyzja o zawarciu partnerstwa z Gminą Świdnica została podjęta jednomyślnie – mówił burmistrz Johan De Roo.

W poniedziałek 6 września br. o godz. 10.00 w obecności władz powiatu, przewodniczącego Rady Gminy Świdnica, delegacji z pierwszego miasta partnerskiego Lampertheim, na czele z burmistrzem Erichem Maierem dokonano odsłonięcia tablicy herbowej miasta Maldegem. Symbolicznego aktu, który na trwale przypieczętował podpisaną podczas Gminnego Święta Plonów umowę partnerską dokonali: Burmistrz Miasta Maldegem Johan De Roo i Wójt Gminy Teresa Mazurek.

 

Moment podpisania umowy partnerskiej
Moment podpisania umowy partnerskiej
Pamiątkowe zdjęcie delegacji z Maldegem oraz Rady Gminy Świdnica
Pamiątkowe zdjęcie delegacji z Maldegem oraz Rady Gminy Świdnica
Odsłonięcie tablicy herbowej miasta Maldegem przed siedzibą Urzędu Gminy
Odsłonięcie tablicy herbowej miasta Maldegem przed siedzibą Urzędu Gminy

Przejdź do galerii zdjęć »

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica