spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  9 GrudniaImieniny obchodzą:  Joachim, Leokadia, Waleria, Wiesław  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości arrow MŁODZI Z GMINY ŚWIDNICA ZA POWOŁANIEM MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY
MŁODZI Z GMINY ŚWIDNICA ZA POWOŁANIEM MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY PDF Drukuj E-mail
03 marca 2009

Gmina Świdnica INFOW poniedziałek 2 marca 2009r.w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się I Forum Samorządowe Młodzieży. W forum uczestniczyło 40 uczniów gminnych szkół podstawowych i gimnazjów wraz z opiekunami samorządów uczniowskich i nauczycielami historii i wiedzy o społeczeństwie oraz młodzież zamieszkujących na terenie naszej gminy uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy forum to młodzież w wieku od 12 do 18 lat reprezentująca 14 wsi.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Gminy Świdnica - Przewodniczący Rady p. Henryk Sara i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki p. Regina Adamska oraz radny p. Roman Bogusławski będący równocześnie nauczycielem historii i wos. Gminę Świdnica reprezentowała Wójt Gminy p. Teresa Mazurek. W spotkaniu uczestniczyła również p. Jadwiga Generowicz Sekretarz Gminy oraz p. Maria Jaworska dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty.

Pani Wójt T. Mazurek przypomniała, że już od ponad roku realizowany był program edukacji samorządowej wśród uczniów gminnych placówek oświatowych, który miał na celu rozbudzenie zainteresowania młodzieży samorządnością, zaangażowania młodych ludzi w sprawy istotne dla środowiska lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkiego, co dotyczy dzieci i młodzieży. Pani Wójt wyraziła przekonanie, ze młodzi powinni mieć wpływ na działania gminy, powinni opiniować propozycje działań Rady Gminy oraz powinni mieć możliwość zgłaszania swoich własnych propozycji.
– My dorośli nie zawsze widzimy sprawy tak samo, jak młodzież, więc bardzo przydatna będzie Wasza opinia w różnych sprawach, tak, aby jeszcze lepiej rozwiązywać gminne problemy, realizować takie działania, które będą zadawalały jeszcze więcej mieszkańców naszej gminy, w tym młodych ludzi – powiedziała Wójt Gminy p. Teresa Mazurek.
- Chcę, aby młodzież przestała przesiadywać na przystankach autobusowych. Młodzieżowa Rada Gminy to reprezentacja młodzieży, która będzie wpływała na to, co dzieje się w naszej gminie, co mamy do zaoferowania młodym mieszkańcom. Chcemy dowiedzieć się, czy jesteście zainteresowani taką formą współpracy – dodała pani Teresa Mazurek
Przewodniczący Rady Gminy p. Henryk Sara przedstawił rolę i zadania rady gminy, procedurę uchwalania budżetu i innych uchwał. Zaznaczył, że bycie radnym to zaszczyt, ale także duża odpowiedzialność oraz ciężka praca na rzecz całej społeczności gminnej.
Pani Regina Adamska wyraziła zadowolenie z tak licznej obecności młodych ludzi w obradach forum oraz życzyła dużego zaangażowania nie tylko w tworzeniu rady, ale również w jej działaniach.
W dyskusji uczniowie wypowiadali się zdecydowanie za utworzeniem Młodzieżowej Rady Gminy.
- Skoro tutaj przyszliśmy, to znaczy, że wykazaliśmy zainteresowanie, że jest chęć do działania, ale nie jesteśmy jeszcze wystarczająco dobrze przygotowani – powiedziała Ola Konarska z Bukatowa.
- Młodzieżowa Rada Gminy przydałaby się, ale taka z inicjatywą, aby działała prężnie – powiedział Kacper Danisiewicz z Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
- Gmina to jest miejsce, gdzie mieszkamy, gdzie żyjemy. Mało jest osób, które chcą coś robić, ale my chętnie czymś byśmy się zajęli – stwierdziła Agnieszka Zerka z Komorowa.
- Każdy z nas ma jakieś pomysły, które dzięki Młodzieżowej Radzie Gminy mogą być zrealizowane – powiedział Daniel Traczyński z Witoszowi Górnego.

Pani Wójt Teresa Mazurek podsumowując obrady Forum podziękowała młodzieży za aktywność i wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie MRG. Poinformowała również, że chciałaby, aby wszelkie działania związane z powołaniem i wyborami do Młodzieżowej Rady Gminy zostały przeprowadzone w kwietniu i maju, tak, aby pierwsze posiedzenie inaugurujące działalność młodych radnych odbyło się w dniu 1 czerwca br. co umożliwiłoby uwzględnienie propozycji młodzieży w projekcie budżetu na 2010 rok.

Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica