spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  9 GrudniaImieniny obchodzą:  Joachim, Leokadia, Waleria, Wiesław  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Planowanie przestrzenne
MUZYKA ORGANOWA WYPEŁNIŁA KOŚCIÓŁ W GRODZISZCZU PDF Drukuj E-mail
30 września 2023

Dominik KapinosPo raz kolejny w tym roku kościół św. Anny w Grodziszczu wypełnił się brzmieniem muzyki organowej. Była to nie lada gratka dla miłośników muzyki poważnej, a tych w naszej gminie w ostatnim czasie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć Festiwal Bachowski czy pierwszy z cyklu tegorocznego II Festiwalu Organowego Młodych Śladami Mistrzów w kościele pod wezwaniem św. Michała w Krzyżowej, które przyciągnęły wielu słuchaczy. Tym razem dzieła J.S. Bacha, Felixa Mendelssohna i Georga Muffat’a zaprezentował utalentowany, mielecki organista, Dominik Kapinos student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Muzyka organowa znana jest ze swojego potężnego i majestatycznego charakteru, a organy nazywane są królem instrumentów o bogatym brzmieniu. Stąd też Dominik Kapinos podczas koncertu w Grodziszczu wydobył majestatyczne brzmienie tego królewskiego instrumentu, wykonanego przez słynną świdnicką firmę Schlag und Söhne. Na uwagę zasługuje fakt, że XVIII w. organy w Grodziszczu staraniem ówczesnego proboszcza Ks. Prałata Bolesława Kałuży – Honorowego Obywatela Gminy Świdnica i obecnego Ks. Mateusza Pawlicy przeszły gruntowny remont i od wielu lat służą wybitnym muzykom jako instrument koncertowy. Serdecznie dziękujemy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Anny w Grodziszczu za współpracę przy organizacji tegorocznej drugiej już edycji II Festiwalu Organowego Młodych Śladami Mistrzów i Festiwalu Bachowskiego. Słowa uznania kierujemy do Jakuba Monety – dyrektora artystycznego. Patronat honorowy nad wydarzeniami objęła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Dominik Kapinos (ur. 2003) - jest laureatem wielu konkursów organowych m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu, a także zwycięzcą XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku i XIV Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. Ludgera Lohmanna, Piotra Rojka i Jarosława Tarnawskiego. Występował z recitalem m. in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy, XXIV Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „Królu Niebios” w Luboniu. W 2022 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2022 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie organów mgr Agnieszki Kramarz i w klasie fortepianu mgr Jana Lubienieckiego (oba dyplomy z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Andrzeja Białki.

 

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica