spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  26 WrześniaImieniny obchodzą:  Cyprian, Euzebiusz, Justyna  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
ZA NAMI PIERWSZY Z DWÓCH KONCERTÓW FESTIWALU ORGANOWEGO "ŚLADAMI MŁODYCH" PDF Drukuj E-mail
04 września 2023

Krzysztof Bas na organach w Krzyżowej W niedzielę, 3 września Krzyżowa stała się centrum festiwalowych koncertów. To właśnie w tym dniu miały miejsce dwa ważne muzyczne wydarzenia: Krzyżowa Music i Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów”. Na organach w kościele pw. św. Michała Archanioła w Krzyżowej zagrał Krzysztof Bas, utalentowany student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W programie wieczornego koncertu znalazły się utwory tak znanych kompozytorów jak:

  • Gottfried Kirchoff (1685-1746) - Praeludium & Fuga c-moll
  • Johann Sebastian Bach (1685-1750): Jesu, meine Freude BWV 610
  • Francois Couperin (1668-1733) Messe pour les Couvents, Kyrie, Messe pour les Paroisses, Domine Deus.
  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) Praembulum & Fughetta C-dur BWV 872a Wer nun den lieben Gott läßt walten BWV 691
  • Pedro de Araujo (1640-1705) Batalha de sexto tom
  • Johann Pachelbel (1653-1706) Magnificat Primi Toni: Fuga nr 12
  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen BWV 1093, Jesus, meine Zuversicht BWV 728, Vater Unser Im Himmelreich BWV 737
  • Georg Muffat (1653-1704) Apparatus Musico-Organisticus: Toccata quinta

Krzysztof Bas edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat ucząc się gry na fortepianie. W 2022 roku z wyróżnieniem ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie organów Krzysztofa Karcza. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie organów Wacława Golonki. Uczestniczył w kursach organowych prowadzonych przez takich profesorów jak Wolfgang Seifen, Marek Toporowski, Krzysztof Urbaniak, czy Michał Markuszewski. Jest laureatem wielu konkursów organowych m.in.: I miejsca na XVI Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, II miejsca na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku, II miejsca na XIII Ogólnopolskim Konkursie Organowych w Krasnobrodzie, III miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie. Uzyskał również wyróżnienia na konkursach organowych w Olsztynie i Krakowie. Występował podczas koncertów muzyki organowej i kameralnej organizowanych na terenie Bielska-Białej a także podczas recitali organowych w Szwajcarii. Obecnie jest organistą kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Jana Chrzciciela w Bielsku- Białej (Stare Bielsko).

Koncerty organizowane pod nazwą „Śladami Mistrzów” obecne są na muzycznej mapie Świdnicy już od 2020 roku. Początkowo odbywały się one okazjonalnie. Natomiast w 2022 roku, przy wsparciu szeregu instytucji, doszła do skutku pierwsza odsłona tegoż festiwalu. Jego założeniem, od początku istnienia cyklu, jest promocja młodych uzdolnionych muzyków, wykonawców koncertów, oraz umożliwienie im prezentacji swoich możliwości szerszemu gronu odbiorców. W tym roku patronat honorowy nad koncertami objęła m.in. wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano siedem koncertów. Główną sceną festiwalową niezmiennie pozostaje Świdnicka Katedra - koncerty organizowane w jej wnętrzu, ponad promocją młodych artystów, mają także charytatywne przesłanie - zbiórkę funduszy na rzecz utrzymania i konserwacji organów katedralnych.

Wydarzenia w ramach II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów” odbywać się będą jednak nie tylko w samej Świdnicy, ale też w gminie Świdnica i gminie Marcinowice. Korzystając z otwartości księdza proboszcza parafii św. Anny w Grodziszczu Mateusza Pawlicy, w której niedawno odrestaurowane zostały organy, dyrektor artystyczny Jakub Moneta postanowił zorganizować koncerty w kościołach w Grodziszczu i w Krzyżowej. Celem rozszerzenia formuły festiwalu jest zwiększenie jego zasięgu terytorialnego oraz przewidywany wzrost zainteresowania tym przedsięwzięciem wśród mieszkańców Świdnicy i pobliskich miejscowości, a także promocja i wyeksponowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, którym niewątpliwie są wspomniane świątynie oraz instrumenty w nich się znajdujące. W tym miejscu pragnę również dodać, iż dzięki życzliwości ks. proboszcza ze Śmiałowic oraz władz Gminy Marcinowice, jeden z koncertów odbędzie się w Kościele pw. św. Wacława w Marcinowicach.

Tym z Państwa, którzy nie mogli być wczoraj na koncercie w Krzyżowej polecamy kolejne wydarzenia muzyczne w ramach Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”, w tym koncert w kościele św. Anny w Grodziszczu. W piątek, 29 września o godz. 18:30. na organach zagra Dominik Kapinos. Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Serdecznie zapraszamy do udziału!

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica