spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileŚroda,  21 LutegoImieniny obchodzą:  Eleonora, Feliks, Teodor  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Deklaracja dostępności cyfrowej
LAURY W KONKURSIE WIEDZY SAMORZĄDOWEJ DLA UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRODZISZCZU PDF Drukuj E-mail
18 maja 2023

Wójt gminy Świdnica wręcza statuetkę w konkursie o Laur Młodego samorządowca dla uczennicy SP w GrodziszczuKonkurs wiedzy samorządowej w szkołach podstawowych to świetny sposób na edukację i zachęcanie uczniów do zgłębiania wiedzy na temat działania samorządu oraz funkcjonowania lokalnych społeczności. Od kilkunastu lat w gminnych placówkach oświatowych prowadzona jest edukacja z zakresu wiedzy samorządowej, a jej zwieńczeniem każdego roku jest konkurs wiedzy o Laur Młodego Samorządowca. Gospodarzem tegorocznej edycji była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu i to uczniowie z tej właśnie placówki zdobyli I miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze SP w Lutomi Dolnej , a III miejsce przypadło w udziale uczniom ze SP w Mokrzeszowie.

Ten konkurs organizujemy po to abyście mogli bliżej poznać samorząd, zasady na jakich on funkcjonuje, co na co dzień robimy, co mamy i gdzie żyjemy. Ten konkurs jest w pewnym sensie zabawą, ale przez taką zabawę możecie za chwilę bardziej zainteresować się samorządem, może to być kuźnia kadry samorządowej na przyszłość, czego Wam z całego serca życzę. To jest ważne aby wśród naszych mieszkańców chciało się chcieć młodym ludziom pracować na rzecz małej ojczyzny. Za chwilę przekonamy się jaka jest Wasza wiedza, czego się nauczyliście. Życzę wszystkiego dobrego i pamiętajcie, że mieszkacie w gminie, gdzie warto żyć! – mówiła do przybyłych uczniów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Konkurs o Laur Młodego Samorządowca składał się z dwóch etapów: eliminacji szkolnych i gminnych. W etapie gminnym uczestnicy konkursu pod kierunkiem nauczyciela opiekuna przygotowali i przedstawili  PADLET pt. „Moja mała ojczyzna – miejsce, gdzie warto żyć”. Materiały przedstawione w prezentacji dotyczyły miejscowości znajdujących się w obwodzie szkoły, której reprezentacją jest drużyna. Uczniowie przedstawili najciekawsze miejsca, powstałe inwestycje i inicjatywy, dokonane zmiany, które wpłynęły na komfort życia, bezpieczeństwo mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Suma punktów uzyskanych w obu częściach pozwoliła wyłonić zwycięzców konkursu.

Pytania w części konkursowej dotyczyły różnych aspektów samorządu, takich jak struktura samorządu lokalnego, zadania i kompetencje poszczególnych organów, prawa i obowiązki mieszkańców w kontekście samorządowych decyzji, proces podejmowania decyzji itp. Uczniowie musieli także odpowiednio rozpoznać znane twarze gminnego samorządu, właściwie przyporządkować tematykę załatwianych spraw w urzędzie i w jednostkach organizacyjnych, a także rozpoznać charakterystyczne atrakcje turystyczne w gminie Świdnica.

Organizacja w maju konkursu wiedzy samorządowej wcale nie jest przypadkowa. To właśnie 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, a dzięki takim konkursom jak nasz rozbudzamy w młodym pokoleniu potrzebę poszerzania wiedzy samorządowej. Być może wielu uczestników będzie stanowiło kadrę młodzieżowej rady, którą planujemy reaktywować – podkreślała przewodnicząca Rady Gminy Świdnica, będąca zarazem przewodniczącą jury konkursowego.  

Linki do prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych w ramach konkursu o Laur Młodego Samorządowca.

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica