25 listopada Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, w ramach cyklicznych „Spotkań z Osobowościami” miała zaszczyt gościć prof. Marcina Drąga.
Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Rady Rodziców, a w szczególności Pani Katarzyny Puszcz Mazur i Panu Pawłowi Paterakowi udało się zaaranżować spotkanie z uczniami klas IV- VIII.
Pan profesor jest absolwentem II LO w Świdnicy, a obecnie kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19.
Na swoim koncie prof. Marcin Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia. Podczas spotkania zdradził nam „tajemnicę”, że oto właśnie 25 listopada we Wrocławiu odbiera kolejną nagrodę „Dolnośląski Klucz Sukcesu”!
Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.
Prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności. W tej prestiżowej organizacji naukowej będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
Spotkanie z uczniami klas IV- VIII pod tytułem "Dlaczego warto zostać naukowcem", to rewelacyjne informacje naukowe przekazane w formie zrozumiałej dla wszystkich, to wielka dawka inspiracji, pobudzenia motywacji do poszukiwania i rozwijania swoich zainteresowań i pasji w różnych dziedzinach, bo przecież kreowanie własnej przyszłości i zdobywanie wiedzy począwszy od szkoły podstawowej po dalsze szczeble kształcenia, może kiedyś zaowocować kreatywnymi rozwiązaniami problemów naukowych przez naszych uczniów. Społeczności szkolnej gratulujemy pomysłu, a panu profesorowi dziękujemy za obecność.
   |