Dzięki ministerialnemu programowi „Poznaj Polskę” uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej wybrali się na wycieczkę do Wrocławia i Wałbrzycha. Uczestnicy wyjazdu mieli okazji wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Szychta fuksów – pierwsza zmiana młodych górników” w Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz lekcji muzealnej „Świat kolorowej porcelany” w Muzeum Porcelany.
Pierwszym punktem wyprawy było Hydropolis - unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Przed samym wejściem na ekspozycję uczniowie zobaczyli drukarkę wodną (na ścianie wody kreowane są różne wzory i napisy), a zaraz za nią wodny wir, co wprawiło w zachwyt tych, którzy byli tu po raz pierwszy. Później rozpoczęło się zwiedzanie z panią przewodniczką. Interaktywna, angażująca forma uczestnictwa w zwiedzaniu pozwoliła dzieciom na zapamiętanie istotnych faktów o wodzie.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem wrocławskiego rynku. Słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika dzieci świetnie bawiły się wypatrując słynnych wrocławskich krasnoludków.
Ostatnią atrakcją była przejażdżka zabytkowym niebieskim tramwajem. Każdy otrzymał bilet, który następnie był kasowany „zabytkowym” dziurkaczem oraz mapki z wklejkami, które uzupełniane były podczas mijania kolejnych ciekawych miejsc Wrocławia, o których interesująco opowiadała pani przewodnik.
W Starej Kopalni obejrzeli ekspozycje górniczych narzędzi , lamp oraz sprzętu ratunkowego. Dowiedzieli się, co to jest szychta, marka górnicza, sercówka oraz z czego składał się aparat ucieczkowy i co kryje się pod pojęciem fedrowanie. Mogli spróbować swoich sił podczas lekkich prac górniczych pod ziemią.
W Muzeum Porcelany uczniowie poznali proces i etapy powstawania wyrobów porcelanowych. Podziwiali obrazy, fotografie i piękne wyroby z porcelany z różnych stron świata. Odwiedzili historyczne sale z eksponatami muzealnymi, starodawnymi meblami, portretami dawnych właścicieli mieszkających w pałacu. Podczas zajęć praktycznych malowali gipsowe figurki na podobraziach. Każdy z uczestników wycieczki zabrał swój unikatowy obrazek ze sobą na pamiątkę. Wycieczka była niepowtarzalną okazją do odkrycia nowych miejsc w najbliższej okolicy, poznawania nowych historii. Wszyscy wrócili zadowoleni, zmęczeni i bogatsi o nowe doświadczenia.