spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  10 GrudniaImieniny obchodzą:  Andrzej, Daniel, Judyta, Julia, Maria  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
Z WIZYTĄ W HYDROPOLIS, KOPALNI I MUZEUM PORCELANY PDF Drukuj E-mail
04 listopada 2022

Uczestnicy wyjazdu do Wałbrzyca do Starej Kopalni i Muzeum PorcelanyDzięki ministerialnemu programowi „Poznaj Polskę” uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej wybrali się na wycieczkę do Wrocławia i Wałbrzycha. Uczestnicy wyjazdu mieli okazji wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Szychta fuksów – pierwsza zmiana młodych górników” w Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz lekcji muzealnej „Świat kolorowej porcelany” w Muzeum Porcelany.

Pierwszym punktem wyprawy było Hydropolis - unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Przed samym wejściem na ekspozycję uczniowie zobaczyli drukarkę wodną (na ścianie wody kreowane są różne wzory i napisy), a zaraz za nią wodny wir, co wprawiło w zachwyt tych, którzy byli tu po raz pierwszy. Później rozpoczęło się zwiedzanie z panią przewodniczką. Interaktywna, angażująca forma uczestnictwa w zwiedzaniu pozwoliła dzieciom na zapamiętanie istotnych faktów o wodzie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem wrocławskiego rynku. Słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika dzieci świetnie bawiły się wypatrując słynnych wrocławskich krasnoludków.

Ostatnią atrakcją była przejażdżka zabytkowym niebieskim tramwajem. Każdy otrzymał bilet, który następnie był kasowany „zabytkowym” dziurkaczem oraz mapki z wklejkami, które uzupełniane były podczas mijania kolejnych ciekawych miejsc Wrocławia, o których interesująco opowiadała pani przewodnik.

 

W Starej Kopalni obejrzeli ekspozycje górniczych narzędzi , lamp oraz sprzętu ratunkowego. Dowiedzieli się, co to jest szychta, marka górnicza, sercówka oraz z czego składał się aparat ucieczkowy i co kryje się pod pojęciem fedrowanie. Mogli spróbować swoich sił podczas lekkich prac górniczych pod ziemią.

W Muzeum Porcelany uczniowie poznali proces i etapy powstawania wyrobów porcelanowych. Podziwiali obrazy, fotografie i piękne wyroby z porcelany z różnych stron świata. Odwiedzili historyczne sale z eksponatami muzealnymi, starodawnymi meblami, portretami dawnych właścicieli mieszkających w pałacu. Podczas zajęć praktycznych malowali gipsowe figurki na podobraziach. Każdy z uczestników wycieczki zabrał swój unikatowy obrazek ze sobą na pamiątkę. Wycieczka była niepowtarzalną okazją do odkrycia nowych miejsc w najbliższej okolicy, poznawania nowych historii. Wszyscy wrócili zadowoleni, zmęczeni i bogatsi o nowe doświadczenia.

Logotyp projektu Poznaj Polskę

 

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica