spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  28 MajaImieniny obchodzą:  Augustyn, Wiktor, Wilhelm  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
ZA NAMI SŁONECZNY I MUZYCZNY CZERWIEC Z KONCERTAMI MUZYKI KLASYCZNEJ W GMINIE ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
22 czerwca 2022

Koncert muzyki klasycznej w kościele w Bojanicach w udziałem Magdalena Czarnecka (Mikołów)  sopran i Tomasz Ploch (Katowice)  organy, klawesynOd 2 lat gmina Świdnica wspólnie z Fundacją Dobrej Muzyki realizuje zadanie publiczne z zakresu: Kultury, sztuki, ochrony dóbr dziedzictwa narodowego, pod nazwą „Koncerty Ziemi Świdnickiej. W tym roku we współpracy z 3 parafiami rzymskokatolickimi i Fundacją gościliśmy w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu, św. Mikołaja w Pszennie i NMP Częstochowskiej w Bojanicach. To był wyjątkowy czas z udziałem muzyków ze Świdnicy, Zielonej Góry i Śląska.

Przystępując do tego projektu chcieliśmy przede wszystkim ułatwić dostęp do kultury mieszkańcom naszej gminy. W stolicy Dolnego Śląska, czy w Wałbrzychu koncerty muzyki klasycznej odbywają się dość często. Niestety dla wielu mieszkańców wyjazd do Wrocławia jest niemożliwy, czy to z braku transportu czy po prostu z racji kosztów. Stad tez pomysł, aby takie spotkania z kulturą zorganizować na terenie gminy Świdnica w obiektach sakralnych. Co ważne wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, aby każdy zainteresowany mógł wziąć w nich udział.

Dolnośląskie kościoły, były świadkami historii tworzonej przez Polaków, Czechów, Austriaków i Niemców. Świadkami tych wydarzeń było również 16 kościołów w gminie Świdnica. Odkrywając piękno muzyki organowej w naszych obiektach sakralnych, przekazujemy także historię związana z gminą Świdnica jak również historię tych właśnie kościołów - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Podczas pierwszego koncertu, który miał miejsc w XIII w. kościele św. Anny w Grodziszczu melomani muzyki klasycznej mogli nie tylko wysłuchać wspaniałego koncertu na flet i organy w wykonaniu Sylwi Waindok i Macieja Batora, ale także zobaczyć kute, gotyckie drzwi z początku XVI wieku posiadające działającą po dzień dzisiejszy zasuwę widłową, która jest prototypem późniejszych mechanizmów stosowanych w sejfach.

 

W Pszennie, wystąpiło trio stroikowe Reed Connection z Zielonej Góry. W XIV w. świątyni wybrzmiały muzyczne dzieła Vivialdiego, Haydna i Mozarta na klarnet, obój i fagot.

Podczas ostatniego weekendu w Bojanicach wystąpiła Magdalena Czarnecka (Mikołów) – sopran i Tomasz Ploch (Katowice) – organy, klawesyn.


Serdecznie dziękujemy Fundacji Dobrej Muzyki za współpracę przy organizacji V edycji Koncertów Ziemi Świdnickiej jak również proboszczom: ks. Mateuszowi Pawlicy, ks. Kazimierzowi Gniot i ks. Maciejowi Martynkowi za pomoc i udostępnienie obiektów sakralnych. Wszystkich melomanów muzyki klasycznej zapraszamy do śledzenie naszego profilu społecznościowego gdzie będziemy publikować zapowiedzi o kolejnych muzycznych wydarzeniach w gminie Świdnica. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!

Relacje video z wszystkich koncertów dostępne są na https://www.facebook.com/FundacjaDobrejMuzyki

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica