spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  28 MajaImieniny obchodzą:  Augustyn, Wiktor, Wilhelm  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
16 TYS. EURO NA MIĘDZYNARODOWĄ WSPÓŁPRACĘ PDF Drukuj E-mail
11 października 2007
Gmina Świdnica INFO16 tys. euro niemiecka Fundacja „Erinnerung un Zukunft” przyznała Gimnazjum w Pszennie im. Szarych Szeregów na międzynarodowe spotkanie w Krzyżowej i Lampertheim w ramach konkursu Frieden für Europa - Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju).
„Połączyła nas Krzyżowa…”- słowa wypowiedziane 12 lutego 2005 r. w Lampertheim przez wójta gminy Świdnica podczas uroczystości podpisania umowy partnerskiej, dowodzą że Krzyżowa połączyła nie tylko obie gminy, ale również szkoły w Pszennie i Lampertheim.

To właśnie w maju 2008 r. Krzyżowej a następnie w czerwcu przyszłego roku w Lampertheim, młodzież z Gimnazjum w Pszennie i partnerskiej szkoły im. Alfreda Delpa realizować będzie projekt którego głównym tematem będzie „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Osoba Alfreda Delpa została wybrana jako postać czołowa w opracowywanym projekcie, ponieważ jest on przykładem wielkiej odwagi cywilnej i aktywnego opozycjonisty przeciwko faszystowskiej dyktaturze. Ponadto istnieją ważne powiązania między szkołami biorącymi udział w projekcie (Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Szkoła im. Alfreda Delpa w Lampertheim) a osobą Alfreda Delpa. Uczestnicy projektu z Niemiec pochodzą z rodzinnego miasta Alfreda Delpa, który jest honorowym obywatelem tego miasta. Młodzi uczestnicy projektu z Polski to mieszkańcy gminy Świdnica, do której dzisiaj należy miejscowość Krzyżowa. Obie gminy partnerskie postrzegają konkurs „Pokój dla Europy- Europa dla pokoju” jako dogodną sposobność i dobrą szansę na to, aby odbyło się spotkanie uczniów z obu krajów. Spotkania w ramach planowanego projektu umożliwią nawiązanie europejskiego dialogu między przedstawicielami młodej generacji z obu krajów. Projekt ten ma także umożliwić spotkanie uczniów z żyjącymi jeszcze świadkami wydarzeń drugiej wojny światowej, aby młode pokolenie mogło uczyć się i skorzystać z ich przeżyć i doświadczeń. Chcemy zainicjować rozmowę na temat wzajemnego postrzegania wartości w obu krajach a także poruszyć kwestię polsko-niemieckiego sąsiedztwa dzisiejszym świecie.

W czerwcu br. na zaproszenie władz miasta Lampertheim młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie przebywała z wizytą w partnerskim mieście Lampertheim. Święto Szparag stało się okazją do zaproszenia młodych uczniów z miast partnerskich miasta Lampertheim. Młodzież gimnazjalna z Pszenna uczestniczyła również w ważnym spotkaniu z przedstawicielami Szkoły im. Alfreda Delpa, podczas którego koordynatorzy projektu Anna Adamska-Franz i Janusz Waligóra omawiali szczegóły projektu.

Konkurs Frieden für Europa - Europa für den Frieden skierowany jest do szkół prowadzących międzynarodową współpracę partnerską oraz do grup młodzieży. Partnerzy z Niemiec oraz Europy Środkowej i Wschodniej albo Izraela mogą się ubiegać o dofinansowanie wspólnych projektów. W ramach projektu podczas kilkudniowego spotkania partnerzy analizują wnioski wyciągnięte z II Wojny Światowej. Uczestnicy dowiadują się, jakie idee, ruchy i instytucje odgrywały rolę w zmaganiach o pokój w Europie i przed jakimi zadaniami gwarantującymi pokój stoimy obecnie. Dofinansowanie projektów obejmuje koszty transportu i noclegów oraz realizację projektu łącznie z rozmowami ze świadkami wydarzeń.
 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica