spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  28 MajaImieniny obchodzą:  Augustyn, Wiktor, Wilhelm  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
DOŻYNKI GMINNE 2007 PDF Drukuj E-mail
04 września 2007

Gmina Świdnica INFO 2 września 2007 r. w Witoszowie Dolnym odbyły się uroczystości Święta Plonów Gminy Świdnica. Starostami tegorocznych dożynek byli cieszący się dużym szacunkiem mieszkańców wsi Witoszowa Dolnego- Pani Halina Żmija i Pan Fabian Bartoszewicz.

Pani Halina Żmija – jest mieszkanką Witoszowi Dolnego. Z wykształcenia jest ogrodnikiem i ekonomista. Od 1982 roku wraz z mężem prowadziła 30 ha gospodarstwo rolne. Była radną Gminy Świdnica. Przyczyniając się do rozwoju wsi Witoszów Dolny w rozbudowę kanalizacji wodnej. Z inicjatywy Pani H. Żmiji działa dziecięca świetlica integracyjna. Obecnie drugą kadencję działa w Radzie Sołeckiej. Jest Wiceprzewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkiem zespołu śpiewaczego „Jubilatka”.


Pan Fabian Bartoszewicz – jest mieszkańcem Witoszowa Dolnego. Od 1946 roku wraz z żoną prowadzi 30ha gospodarstwo rolne. Funkcję sołtysa wsi pełni od 25 lat. Przez 2 kadencje pełnił mandat radnego w Gminie Świdnica oraz przewodniczył Komisji Rolnej.

To właśnie im w uznaniu za zasługi przystało nieść pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna i złożyć go w procesji ofiarniczej podczas Mszy Św.
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Kilkanaście minut przed godziną dwunastą w kierunku kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Witoszowie Dolnym wyruszył barwny korowód dożynkowy: orkiestra strażacka, poczty sztandarowe, reprezentacje sołectw z terenu gminy z wieńcami, delegacja gospodarzy dożynek oraz zaproszeni goście.
Gmina Świdnica INFO
Podziwiani przez licznie zebranych parafian i gości, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz ze Starostami Gminnych Dożynek – Panią H. Żmiją i Panem F. Bartoszewiczem, Posłem na Sejm RP Panem R. Wawryniewiczem oraz burmistrzem z partnerskiego miasta Lampertheim E. Maire’em bryczką udali się na uroczystą Mszę Św.
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Gmina Świdnica INFO
Po wejściu do kościoła i złożeniu wieńców rozpoczęła się Msza Św., której przewodniczył Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak – proboszcz parafii pw. M.B. Królowej Polski w Świdnicy.
„Dziś, w tle wieńców dożynkowych, ślemy serdeczne, staropolskie podziękowania Bogu i ludziom. Dziękujemy ludziom ciężkiej pracy - rolnikom za chleb. W naszej Ojczyźnie zawsze był on w największym poszanowaniu, zaspokajał głód i jednoczył. Dziś także nas ten chleb tutaj zjednoczył. Podczas dożynek chcemy pokłonić się nad trudem polskiego rolnika i modlić się o boże błogosławieństwo dla jego ciężkiej pracy. Święto plonów jest podziękowaniem za chleb i spojrzenie z miłością na matkę ziemię, która jest nam dana i zadana” – mówił do zgromadzonych na Mszy Św. dziękczynnej za tegorocznej plony Ks. Infułat K. Jandziszak.
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Po zakończeniu Mszy Św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory korowód dożynkowy udał się na plac przyszkolny gdzie odbyła się część oficjalna dożynek.

Gmina Świdnica INFO W swoim przemówieniu wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wyraziła wdzięczność, podziw i szacunek dla pracy rolników:
„Dożynki to od wieków najważniejsze Święto polskiej wsi. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji. Nikt i nic tego nie przekreśli”.

Wójt gminy podziękowała starostom i organizatorom dożynek, a także sołtysom, radom sołeckim, uczestnikom korowodów za wykonaną pracę dla uświetnienia uroczystości.
„Cieszy mnie liczna reprezentacja Sołectw na dzisiejszych dożynkach. Możemy podziwiać piękne wieńce, bochny chleba, pomysłowe stragany.Bardzo za to wszystko dziękuję: mieszkańcom Witoszowa Dolnego, Komitetowi Organizacyjnemu, Starostom dożynek wyrażam olbrzymie uznanie i podziękowanie. Wyrazy szacunku składam wielebnym księżom za piękną mszę dziękczynną. Słowa podziękowania kieruję również do sponsorów, dzięki którym dzisiejsze święto ma taką oprawę. Dziękuję służbom porządkowym, naszym zespołom za część artystyczną, dyrektorom tutejszych szkół, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego święta plonów”.

Na uroczystościach dożynkowych w Witoszowie gościła delegacja z partnerskiego miasta Lampertheim na czele z burmistrzem Erichem Maierem.
„Bardzo dziękuję za przybycie i uświetnienie uroczystości. Cieszę się, że nasze partnerstwo się rozwija”.- mówiła wójt gminy Świdnica T. Mazurek. W godzinach popołudniowych na dożynki gminne przyjechała grupa Seniorów z Lampertheim, której przewodniczył Ks. Zygmunt Dulewicz – proboszcz od ponad 10 lat prowadzący posługę duszpasterską w Niemczech.
Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO Gmina Świdnica INFO
Po oficjalnych przemówieniach nastąpił moment dzielenia się chlebem. Jak mówiła wójt gminy: „Święto plonów przypomina nam również o nakazie dzielenia się chlebem z bliźnimi. Pokazuje na czym powinna polegać solidarność ludzi. To wciąż aktualne przesłanie jakie płynie z pięknego obrzędu dzielenia się chlebem”.

Wszystkim rolnikom oraz przybyłym na Gminne Święto Plonów do Witoszowa Dolnego wójt gminy Świdnica T. Mazurek życzyła: „aby nastały dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości jakie otwierają się przed polskim rolnictwem. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam i Waszym rodzinom. Życzę, aby ciesząc się z tegorocznych dobrych plonów, mieć nadzieję na jeszcze lepsze w roku przyszłym. Życzę dobrej zabawy - udanego dnia. Szczęść Boże!”

Goście którzy przybyli na tegoroczne obchody dożynkowe do Witoszowa mogli podziwiać barwne stragany oraz misternie przygotowane wieńce dożynkowe. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
  • I miejsce zdobyło sołectwo wsi Grodziszcze,
  • II miejsce sołectwo wsi Bojanice,
  • III miejsce sołectwo wsi Bystrzyca Górna.
Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia dla sołectw wsi; Witoszów, Pszenno, Lutomia Górna, Zawiszów, Boleścin, Krzczonów, Panków, Miłochów, Gogołów, Lutomia Dolna, Mokrzeszów, Stachowice, Komorów, Słotwina.

Natomiast w konkursie na stragan dożynkowy
  • I miejsce zdobyła Lutomia Dolna,
  • II miejsce Witoszów Dolny,
  • III miejsce Boleścin.

Sołectwa wsi Bojanice, Panków, Grodziszcze, Lutomia Górna, Komorów, Witoszów Górny, Pszenno, Mokrzeszów otrzymały wyróżnienia.
Gmina Świdnica INFO
Dożynki stały się okazją nie tylko do radości, ale także do wyróżnień podziękowań za ciężką pracę wszystkim rolnikom. Tytuł i odznakę „ Zasłużony dla rolnictwa” z rąk wójta gminy Świdnica T. Mazurek i Posła na Sejm RP R. Wawryniewicza otrzymali:
Pan Zdzisław Urbański – Prezes RSP Burkatów. Zarządza Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną specjalizującą się w uprawie zbóż i rzepaku oraz hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Jest koordynatorem prac związanych z działalnością młyna. Cieszy się zaufaniem wśród swoich współpracowników oraz rolników z gminy Świdnica. Staż pracy w rolnictwie 40 lat.

Pan Janusz Maruda – jest kierownikiem skupu i dystrybucji w młynie RSP Burkatów. Prowadzi skup zboża od okolicznych rolników. Cieszy się bardo dużym zaufaniem wśród mieszkańców wsi i rolników z gminy Świdnica i powiatu Świdnickiego. Radny Rady Gminy Świdnica dwóch minionych i obecnej kadencji. Jest bardzo mocno zaangażowany na rzecz rozwoju infrastruktury i estetyki wsi. Staż pracy w rolnictwie 30 lat.

Pan Eugeniusz Trzpil – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha użytków rolnych w Witoszowie Dolnym. Specjalizuje się w produkcji roślinnej- uprawa zbóż i rzepaku. Uzyskuje bardzo wysokie plony . gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Chętnie służy pomocą potrzebującym mieszkańcom. Staż pracy w rolnictwie 43 lata.

Pan Wiesław Pływacz - prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha użytków rolnych w Witoszowie Górnym. Specjalizuje się w uprawie zbóż i rzepaku oraz kwiatów doniczkowo-ozdobnych pod osłonami. Gospodarstwo rolne prowadzone jest na bardzo wysokim poziomie. Był Radnym Rady Gminy Świdnica I kadencji . Jest rolnikiem uczynnym, mocno zaangażowanym w pracach na rzecz wsi, służący pomocą miejscowym mieszkańcom. Staż pracy w rolnictwie 32 lata.

Pan Szymon Pietraszek – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha użytków rolnych w Słotwinie. Młody rolnik ściśle współpracuje z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Specjalizuje Się w uprawie zbóż i rzepaku, uzyskuje bardzo wysokie plony. Chętnie służy pomocą potrzebującym mieszkańcom w swojej wsi. Staż pracy w rolnictwie 9 lat.
Gmina Świdnica INFO
Gmina Świdnica to nie tylko rolnictwo i liczne zakłady produkcyjne, to również rozwijana i pielęgnowana ludowa tradycja kulturalna, ale i ta współczesna, tworzona przez mieszkańców gminy. Podczas dożynek swój talent muzyczny i taneczny prezentowały zespoły tj. Bystrzyca, Ale Babki, Kądziołeczka, Tęcza, Awans, Pląs oraz Cheerleaderki Z Bystrzycy Dolnej działające przy LKS Błękitni. Uroczystości dożynkowe tradycyjnie zakończyła zabawa taneczna.

> > > Wejście do galerii zdjęć
 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica