spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  1 KwietniaImieniny obchodzą:  Grażyna, Irena  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Dzień dzisiejszy
Gmina Świdnica - dzień dzisiejszy PDF Drukuj E-mail

Gmina Świdnica położona jest niespełna 50 km od Wrocławia. Mieszkańcy dolnośląskiej metropolii powinni tę bliskość wykorzystywać, z uwagi na fakt, iż jest to teren niezwykle atrakcyjny nie tylko dla miłośników turystyki.

Atutem gminy jest bliskość Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i Gór Stołowych. Część wschodnia gminy leży i graniczy z pięknym Parkiem Krajobrazowym Masywu Ślęży, zaś zachodnia z Parkiem Krajobrazowym “Książ”. Przez gminę przechodzi przepiękny szlak kolejowy o walorach turystycznych: Świdnica-Jedlina Zdrój-Nowa Ruda–Kłodzko.

Zróżnicowanie terenu pozwala każdemu z odwiedzających gminę Świdnica znaleźć to co najpiękniejsze w przyrodzie: tereny nizinne, górzyste, lasy. Największy na Śląsku głaz narzutowy jako pomnik przyrody nieożywionej jest właśnie w gminie Świdnica.

Gmina Świdnica miłośnikom rowerowej turystyki oferuje transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9.
Wizyta w Międzynarodowym Domu Spotkań w Krzyżowej – historycznym miejscu polsko-niemieckiego pojednania oraz obiektach sakralnych dostarczą Państwu niezapomnianych przeżyć.
To właśnie w Krzyżowej mieszkał przywódca kręgu opozycji antyhitlerowskiej Helmut James hr von Moltke, gdzie w 1989 r. miało miejsce historyczne spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Khola i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wszystkim odwiedzającym Gminę Świdnica proponujemy weekendowe spotkania w gospodarstwach agroturystycznych z tradycyjną kuchnią i nauką jazdy konnej.

Kierunki działania
W latach 2006-2010 w Gminie Świdnica kontynuowane będą dotychczasowe działania. Ich właściwa realizacja została dostrzeżona nie tylko na forum powiatu świdnickiego, ale i Województwa Dolnośląskiego. Dowodem tego było zajęcie przez Gminę Świdnica w listopadzie 2006 r. II miejsca w prestiżowym rankingu Dolnośląskich Gmin 2006.
Ważnym wydarzeniem w historii gminy w 2006 r. była Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2006/2007 w Pszennie, która była podkreśleniem zakończonej rozbudowy bazy dydaktycznej (tj. Przedszkola, Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika, Gimnazjum i zagospodarowania terenu).

Priorytety działania

Priorytetem naszych działań będzie pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na dalszy rozwój gminy – istnieją tutaj bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa wielkotowarowego i wysokowydajnego przemysłu, warto wiec w gminie Świdnica zainwestować. Także dlatego, że tutejszy samorząd jest niezwykle sprawny i skuteczny - w 2006r. w powiecie świdnickim Gmina Świdnica pozyskała najwięcej funduszy unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, bo aż 262zł. Dzięki środkom pozyskanym z zew. gmina ma szansę na szybszy rozwój i poprawę życia mieszkańców.

Zgodnie z projektem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wspierane będą działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Dowodem na możliwość pozyskania środków unijnych jest wieś Pogorzała. Na 76 pozytywnie zweryfikowanych projektów w woj. dolnośląskim 12 z nich uzyskało maksymalną kwotę dofinansowania tj. 450 tys. zł. w tym projekt „Odnowa wsi Pogorzała”. W ramach tego Programu wybudowano pętlę autobusową z parkingiem, wyremontowano świetlicę i zagospodarowano teren cmentarza ewangelickiego.
Kontynuowane będą działania zmierzające do zatwierdzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego udostępniających znaczne powierzchnie nowych terenów przeznaczonych pod różne formy zainwestowania, ze szczególnym uwzględnieniem terenów zabudowy mieszkaniowej.
W gminie działa wiele podmiotów gospodarczych, które dostrzegły już korzyści płynące z lokowania swojej działalności na jej terenie.

Gmina Świdnica to wyjątkowe miejsce na inwestycje i rozwój.
Serdecznie zapraszam!
Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek



 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica