spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  25 KwietniaImieniny obchodzą:  Jarosław, Marek  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Turystyka arrow Szlaki i trasy rowerowe arrow Trasa nr 1e - "Skok w bok 2"
Trasa nr 1e - "Skok w bok 2" PDF Drukuj E-mail
Ciekawą trasą (na planie kolor zielony) jest droga po grobli stawu pałacowego w kierunku niewielkiego przełomu Jabłońca. Gruntową drogą możemy dojechać do Wierzbnej, gdzie znajduje się również kilka bardzo ciekawych obiektów: pałac, kościół, krzyże pokutne. Prawdopodobnie już pod koniec XV wieku wzniesiono we wsi dwór, który rozbudowano w I poł. XVI wieku dodając doń dwa skrzydła (pod kierunkiem architekta Martina Urbana). Pałac był rezydencją opata krzeszowskiego. Jego rozbudowa nastąpiła około 1893 r. (doprowadzono wtedy instalację elektryczną i wodną). Wystrój rezydencji pozostał barokowy, mimo adaptacji na dom mieszkalny po 1945 r.
Z Wierzbnej bardzo łatwo dojechać do Pankowa, który jest najbardziej na północ wysuniętą wsią gminy. Przy wjeździe do wsi po lewej stronie znajdują się ruiny pałacu na wodzie. Zamek gotycko-barokowy, jest doszczętnie zrujnowany. Wzniesiony został prawdopodobnie w XV w., w końcu XVI w. rozbudowany, następnie w 1699 r przebudowany na pałac w stylu barokowym. Pałac restaurowany był w XIX w. Zdewastowany został po 1945 r. Rezydencja wzniesiona została na sztucznej wyspie. Nad czynną do dzisiaj fosą przerzucono malowniczy czteroprzęsłowy most kamienny. Wokół zamku rozpościera się XIX w. park.

Panków może być punktem wypadowym dla wycieczek po rezydencjach w Śmiałowicach, Kraskowie, Domanicach i wielu innych. Nieopodal rozpoczynają się malownicze tereny Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, dalej szlak może prowadzić nad Zbiornik Mietkowski.
W Pankowie za mostem można również skręcić w prawo i dojechać po ok. 3 km do wsi Niedaszów dołączając ponownie do głównego szlaku.

Z Sulisławic drogą gruntową kierujemy się do Zawiszowa. Jest to niewielka wieś. Nad stawem znajduje się wiąz - pomnik przyrody. Z Zawiszowa możemy pojechać w kierunku nasypu kolejowego, przejeżdżając pod wiaduktem i gruntową drogą dojeżdżamy do ul. Pogodnej w Świdnicy. Ulicą jedziemy do skrzyżowania ul. Sikorskiego i dalej prosto, jedziemy poprzez ogródki działkowe do wsi Słotwina. Dojazd do drogi nr 35 po ok. 50 m skręcamy, kierując się wzdłuż potoku i wyjeżdżamy ze wsi. Za wsią, z drogi dobry jest widok na Świdnicę od strony południowej. Po ok. 2 km osiągamy Witoszów Dolny. Skręcamy w prawo na drogę do Świdnicy i dojeżdżamy do zalewu Witoszówka, gdzie kończy się pętla wokół Świdnicy.

Opisana trasa wokół Świdnicy (oznaczona kolorem czarnym z numerem 7) może być trasą główna, która ma kilka dodatkowych wariantów. W powyższym opisie została podzielona na kilka etapów (oznaczonych dodatkowo literowo np. 1e) Od tej trasy wiodą również odnogi, które można realizować niezależnie od głównej trasy. Zaznaczyć należy, że na części proponowanych tras, zwłaszcza wiodących przez Pogórze Wałbrzyskie, występują dość trudne warunki terenowe, które bardziej odpowiadają turystom poruszającym się na rowerach górskich.



 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica