spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  25 KwietniaImieniny obchodzą:  Jarosław, Marek  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Turystyka arrow Szlaki i trasy rowerowe arrow Trasa nr 1c - "Góry Nasze Góry"
Trasa nr 1c - "Góry Nasze Góry" PDF Drukuj E-mail
Wracając do głównej trasy na skrzyżowaniu za Makowicami skręcamy w stronę Boleścina. Z okolic wsi mamy wspaniały widok na Obniżenie Podsudeckie, Góry Sowie, Wałbrzyskie, Kamienne, a nawet Karkonosze. Dobrze widoczna jest panorama Świdnicy widziana od wschodu, Masyw Ślęży i Wzgórza Kiełczyńskie. We wsi znajduje się niezbyt okazały pałac. Ciekawostka ! Wieś wzmiankowana jest już w 1193 roku jako Bolestino i znalazła się z okazji wzmianki o prowadzonej tu karczmie. Jest to najstarsza wzmianka o istniejącej karczmie na ziemi świdnickiej.

W Boleścinie skręcamy na Łagiewniki i za ostatnim budynkiem skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku Miłochowa. Przy drodze znajduje się krzyż pokutny. Droga prowadzi krawędzią doliny Piławy, skąd rozpościera się panorama wschodniej Świdnicy. Następnie docieramy do skrzyżowania z drogą gruntową w kierunku Krzczonowa i Wzgórz Kiełczyńskich.

Na drodze Świdnica - Tąpadła, istnieje możliwość skrętu w kierunku Jagodnika i dojazdu do Świdnicy. Szlak prowadzi w prawo i drogą asfaltową możemy dojechać do Miłochowa.
Skręcamy w lewo do wsi. Po około 1200 m za wsią skręcamy w lewo, drogą gruntową zjeżdżamy w dolinę Piławy i osiągamy pierwsze zabudowania wsi Pszenno. We wsi warto odwiedzić kościół pw św. Mikołaja wzniesiony wraz z prezbiterium w 1335 r. w miejsce starego, drewnianego kościółka. Na uwagę zasługuje późnorenesansowa drewniana ambona z XVII w. oraz kamienne detale architektoniczne z XIV - XVI w., jak również pięć całopostaciowych płyt nagrobnych z lat 1540 - 1619. Wokół przykościelnego cmentarza biegnie solidny kamienny mur z granitową skromną boczną furtą oraz blendami.

Praktycznie nieznany jest fakt, że z Pszennem związana jest również historia..... Mikołaja Kopernika. Z Pszenna pochodziła matka Mikołaja Kopernika, która nazywała się Wacenrode. Brat matki, czyli wuj Kopernika został biskupem Warmińsko - Mazurskim w Toruniu.
Inną, ale niepewną informacją jest fakt, że w budynku istniejącego przedszkola prawdopodobnie podpisano akt kapitulacji Wrocławia w dniu 8.05.1945 r. Upamiętnia to tablica pamiątkowa na budynku przedszkola.

Z Pszenna istnieje możliwość powrotu do Świdnicy ruchliwą trasą nr 35. Z Pszenna skręcamy na Wilków drogą asfaltową, mijamy wiadukt kolejowy i po kilkudziesięciu metrach osiągamy Wilków. We wsi znajduje się pałac z około 1870 r. z trzykondygnacyjną wieżą. Nieopodal znajduje się park położony nad samą Piławą. Zachował się jeden z dwóch mostów, którymi wiodła najkrótsza droga do młyna i Świdnicy. Z Wilkowa można się udać np. do Gruszowa, Kraskowa boczną trasą, gdzie znajdują się również okazałe pałace.



 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica