spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  21 WrześniaImieniny obchodzą:  Bożydar, Hipolit, Laurenty, Mateusz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Turystyka arrow Szlaki i trasy rowerowe arrow Trasa nr 1c - "Góry Nasze Góry"
Trasa nr 1c - "Góry Nasze Góry" PDF Drukuj E-mail
Kontynuując trasę z Makowic przejeżdżamy przez most we wsi i dalej w lewo drogą gruntową. Za wsią znajduje się rozwidlenie dróg prosto w kierunku Krzyżowej. Miejscowość ta odegrała znaczną role w historii Niemiec. Od roku 1867 Krzyżowa stała się siedzibą rodu von Moltke. Zakupił ją Feldmarszałek Helmut von Moltke, który dowodził wojskami pruskimi w bitwie pod Sedanem, gdzie Francja poniosła klęskę tracąc Alzację i Lotaryngię. Feldmarszałek Helmut von Moltke stał się historyczna postacią Niemiec. Drugim niezwykle ważnym wydarzeniem w dziejach Krzyżowej była działalność Helmuta Jamesa von Mokkę i jego opozycyjnej, w stosunku do hitlerowców, organizacji Kreisauer Kris (Krąg Krzyżowej). Po ujawnieniu działalności organizacji James von Moitke został stracony przez władze hitlerowskie.
Pozostałością dawnej świetności jest okazały kompleks budynków i zabudowań dworskich. W 1633 r. istniejąca w Krzyżowej rezydencja została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. Dopiero najpewniej w latach 1712 - 1726 r. z polecenia Sigismunda von Zedlitz und Leipe wybudowano nowy pałac w Krzyżowej wg projektu świdniczanina F. Hammerschmidta. Wkrótce po zakupie pałacu przez generała H. von Moltkego przeprowadzono w latach 1868-1869 modernizację bryły i wnętrza rezydencji. We wnętrzach pałacu zgromadzono liczne dzieła sztuki i pamiątki po feldmarszałku H. von Moltke. Pałac został odbudowany przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Na wzgórzu naprzeciwko pałacu znajduje się cmentarz rodziny von Moltke. Na ocalałych płytach nagrobnych można doczytać się, że pochowanych w tym miejscu jest wiele postaci. jak generałowie czy damy dworu, dowodząc dawnej świetności tych miejsc.
Godny zwiedzenia jest Kościół filialny - pw. św. Michała Archanioła, w którym znajduje się gotyckie sakramentariu z piaskowca.

Z Krzyżowej, podróż można kontynuować w kierunku Grodziszcza, gdzie znajduje się stosunkowo rozlegle wczesnośredniowieczne grodzisko w zakolu Pilawy. Znaleziono tam sporo przedmiotów i naczyń z tego okresu. Przypuszcza się, że gród pełnił rolę kasztelanii o nazwie Gramolin wymienionym w bulli papieskiej z 1154/1155 roku. Zwiedzić można Kościół parafialny pod wezwaniem św Anny, zbudowany w połowie XVI w. w stylu gotycko-renesansowym. Otoczony jest wysokim kamiennym murem cmentarnym, przy którym stoją dwa krzyże pokutne przeniesione w to miejsce w 1976 r. oraz kamienny krzyż przydrożny z 1818 r.



 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica