spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  12 KwietniaImieniny obchodzą:  Andrzej, Juliusz, Wiktor, Zenon  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Miasta partnerskie arrow Adria
UMOWA PRZYJAŹNI PODPISANA PDF Drukuj E-mail
12 maja 2016

foto: Składanie podpisów pod umowąBlisko pół roku od podpisania umowy przyjaźni z włoską gminą Adria w Urzędzie Gminy, uroczyste zawarcie aktu odbyło się 7 maja br. w ratuszu miasta Adria. Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów – podkreślali zgodnie wójt gminy Teresa Mazurek oraz burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Współpraca może mobilizować do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów. Może pomóc każdemu zrozumieć czym jest Europa, co znaczy we współczesnym świecie i dokąd nas zaprowadzi – mówił burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

To dla nas ważny dzień, że możemy w wolnej Europie, bez granic budować porozumienie między naszymi gminami i miastami. Ważne są dokumenty, ale w tych wszystkich działaniach nie możemy zapominać o naszych mieszkańcach i ludziach młodych, do których należy przyszłość Europy. Dziękuję władzom miasta Adria oraz członkom stowarzyszenia Adria Nostra za zaproszenie naszej delegacji. Mając żywo w pamięci wizytę w naszej gminie oraz deklaracje o współpracy złożone przez przedstawicieli miasta Adria, stowarzyszeń, młodzież, jesteśmy przekonani, że współpraca będzie żywa – podkreślała wójt Teresa Mazurek.

Miłym akcentem podczas uroczystości podpisania umowy przyjaźni była obecność polsko-włoskiego małżeństwa, które mieszka w Adrii, a którym burmistrz Massimo Barbujani udzielał ślubu.

Adria to miasto we Włoszech w Wenecji Euganejskiej, między dolnym Padem i Adygą, starożytny ważny port morski Etrusków, obecnie 25 kilometrów od Morza Adriatyckiego. Miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. Obecnie Adrię jak i 8 przyległych miejscowości zamieszkuje blisko 21 tys. mieszkańców, na powierzchni 113 km2. W Adrii działa ok. 100 organizacji pozarządowych, społecznych, które animują życie społeczno-kulturalne w mieście. Wśród nich stowarzyszenie Adria Nostra, która była organizatorem święta CAŁA ADRIA WSIADA DO KARET.

Warto wiedzieć!

Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską, a Włochami zostały nawiązane 27 lutego 1919 r. Podstawowym dokumentem regulującym obustronne relacje jest Traktat o przyjaźni i współpracy z 11 października 1991 r. Obowiązujące umowy dotyczą spraw związanych m.in. ze współpracą w dziedzinie kultury i edukacji (2005 r.), z wzajemną ochroną informacji niejawnych (2005 r.), w zwalczaniu przestępczości (2009 r.), zagadnieniami związanymi z utrzymaniem i opieką nad wojennymi cmentarzami Polskimi we Włoszech i włoskimi w Polsce (2012 r.). Włochy są drugim partnerem handlowym Polski wśród krajów UE. W 2014 r. wartość wzajemnych obrotów handlowych przekroczyła 16,2 mld EUR (w tym eksport do Włoch 7,3 mld EUR, zaś import 8,9 mld EUR). W 2013 r. Włochy były 6 co do wielkości inwestorem bezpośrednim w PL z wartością inwestycji przekraczająca 38 mld PLN. We Włoszech mieszka ok. 120 - 150 tys. Polaków. Działają liczne instytucje i organizacje polskie o zróżnicowanym charakterze. Najwięcej Polaków przebywa na południu i w środkowych Włoszech. W Lacjum mieszka 25% polskiej populacji w kraju (najwięcej w Rzymie). Powiększają się skupiska Polaków w największych miastach Kampanii i Toskanii.

 

 

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica