spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  29 MajaImieniny obchodzą:  Magdaleny, Bogumiły  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
MUZYKA DLA ŻYCIA ZABRZMI W BELGIJSKIM MALDEGEM PDF Drukuj E-mail
02 grudnia 2011

Gmina Świdnica INFOW najbliższy weekend, w belgijskim mieście Maldegem zabrzmi „Muzyka dla życia”. W tych dniach na zaproszenie młodzieżowej organizacji miast partnerskich, 3 uczennice wraz z opiekunem gościć będą w mieście partnerskim. „Music for life” to humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce.

Uczennice reprezentujące 3 gimnazja zamierzają czynnie włączyć się do tej akcji prezentując swój talent muzyczny podczas sobotniego koncertu.

O celowości akcji nikogo nie musieliśmy przekonywać. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 miliony ludzi – to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Problem ten szczególnie dotyka mieszkańców Afryki, gdzie dostęp do źródeł wody pitnej jest szczególnie utrudniony. Tradycją gospodarza organizującego doroczne spotkania miast partnerskich jest realizacja wybranego projektu humanitarnego. W przyszłym roku takie spotkanie odbędzie się właśnie w Maldegem. Dlatego już teraz nasi partnerzy rozpoczynają akcję mającą na celu zbiórkę środków na rzecz potrzebujących wody pitnej w Afryce. Cieszę się, że w gronie młodych ludzi, którzy wspierać będą międzynarodowe działania na rzecz potrzebujących w Afryce jest także młodzież z Gminy Świdnica. Temat ten był m.in. przedmiotem dyskusji burmistrzów miast partnerskich i osób odpowiedzialnych za współpracę podczas wrześniowego spotkania w Ermont. Jak można zauważyć pierwsze efekty już są. Liczę, że dla młodego pokolenia będzie to doskonała lekcja wolontariatu i zdobycia kolejnych, tym razem europejskich doświadczeń – mówi wójt gminy Świdnica T. Mazurek.


Pomimo, że umowa partnerska z Maldegem została zawarta we wrześniu 2010 r., współpraca na płaszczyźnie oświatowo-kulturalnej jest bardzo żywa. Jeszcze przed oficjalnym podpisaniem porozumienia o współpracy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica docenili korzyści płynące z obustronnej współpracy. W kwietniu 2010 r. odbyli pierwsze takie spotkanie. Była to nie tylko okazja do poznania kultury, języka i zwyczajów jakie panują w belgijskim mieście Maldegem, ale przede wszystkim do zapoznania się z funkcjonowaniem młodzieżowych organizacji w tym regionie. Warto dodać, że wiele z nich działa na zasadach wolontariatu, mając za sobą bogate doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych z udziałem młodzieży. Kolejne takie spotkanie miało miejsce w grudniu 2010 r. Następnie gospodarzem trzeciego spotkania była w kwietniu 2011 br. gmina Świdnica. We wrześniu br. młodzież z Grodziszcza gościła w niemieckim mieście Lampertheim. Tym razem gminę Świdnica reprezentują uczennice z trzech gimnazjów: z Lutomi Dolnej, Pszenna i Witoszowa Dolnego, które swoim talentem muzycznym będą miały swój udział w pomocy na rzecz uzdatniania źródeł wody pitnej w Afryce.

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica