spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  29 MajaImieniny obchodzą:  Magdaleny, Bogumiły  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
BELGIJSKIE MALDEGEM - TRZECIM MIASTEM PARTNERSKIM PDF Drukuj E-mail
30 lipca 2010

Gmina Świdnica INFO5 września 2010 r. podczas dorocznego Święta Plonów w Gminie Świdnica, nastąpi uroczyste podpisanie trzeciej już umowy partnerskiej dla Gminy Świdnica. Tym razem będzie to miasto Maldegem (Królestwo Belgii).

Maldegem to miasto położone w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia, liczy ponad 22 tys. mieszkańców, a powierzchnia gminy wynosi 94,64 km2. Współpraca z Maldegem została zainicjowana w czerwcu 2008 r. podczas Święta Narodów w Lampertheim, podczas którego rodzina miast partnerskich – miasta Lampertheim spotkała się na dorocznym święcie. Partnerstwo pomiędzy Lampertheim i Maldegem trwa już od 1967 r. i jest jednym z pierwszych jakie niemieckie miasto zawarło w historii swojej międzynarodowej współpracy.
Podczas uroczystości w partnerskim mieście Lampertheim delegację gminy Świdnica reprezentowali m.in. radni rady gminy, młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów realizująca międzynarodowy projekt „Śladami Alfreda Delpa – działacza Kręgu z Krzyżowej”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” oraz kierownictwo urzędu. Już wtedy uwagę władz miasta Maldegem przykuła prezentacja gminy Świdnica. W ciągu tych dwóch lat, sukcesem zakończyły się prowadzone rozmowy nt. wzajemnego partnerstwa – czego dowodem są jednomyślne decyzje rad gmin, przyjmujące uchwały dot. partnerstwa pomiędzy Gminą Świdnica i Maldegem. Pierwszą taką jednomyślną decyzję podjęła Rada Miasta Maldegem już 31 marca br., następnie Rada Gminy Świdnica 25 maja 2010 r.

Jednomyślne decyzje są dobrym znakiem na przyszłość, które rokują pomyślność współpracy. Współpracy, która juz trwa. Nasza wizyta we wrześniu 2009 roku podczas obchodów na polsko-kanadyjskim cmentarzu wojskowym w Adenem, wizyta młodzieżowej Rady Gminy Świdnica w kwietniu 2010 r. w Maldegem są dowodem, ze nasza współpraca jest żywa, aktywna i rozwija się. W sierpniu w Krzyżowej realizować będziemy unijny projekt, którego uczestnikami będzie m.in. młodzież z naszego gminnego gimnazjum i partnerskiego miasta Lampertheim – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Dopełnieniem tego wszystkiego będzie uroczyste podpisanie umowy partnerskiej, które planowane jest na dzień 5 września 2010 r. w Krzyżowej podczas Gminnego Święta Plonów największej uroczystości w Gminie Świdnica, w obecności wielu zaproszonych gości.

W dniach 29.07-2.08.2010 r. 3 osobowa delegacja z Gminy Świdnica gości w Nowogradzie-Wołyńskim na międzynarodowym święcie literatury i sztuki „Lesiny Dżerela”.

Obecnie Gmina Świdnica związana jest dwoma umowami partnerskimi:
- 18 lutego 2006 w Lampertheim a następnie 18 marca 2006 r. w Krzyżowej została podpisana pierwsza umowa partnerska z niemieckim miastem Lampertheim ( Hesja-Niemcy)
- 23 maja 2008 r. z siedzibie Urzędu Gminy została podpisana druga umowa partnerska z Nowogradem-Wołyńskim ( obwód żytomierski, Ukraina)

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica