spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  29 MajaImieniny obchodzą:  Magdaleny, Bogumiły  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
W HOŁDZIE POLSKIM BOHATEROM - WIZYTA W MALDEGEM PDF Drukuj E-mail
17 września 2009

Gmina Świdnica INFO13 września 2009, dokładnie w 65 rocznicę bitwy o Walter (Belgia) wójt gminy Świdnica uczciła pamięć poległych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu wojskowym w Adenem.

Adegem to miejscowość leżąca 23 km od Brugii, w kierunku Gandawy, w pobliżu miasta Maldegem. Znajduje się tutaj Kanadyjski Cmentarz Wojskowy. Opiekunem cmentarza jest Brytyjska Komisja Grobów Wojennych (Commonwealth War Graves Commission).

Na terenie nekropolii znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów Alianckich poległych w czasie II Wojny Światowej.

Większość żołnierzy pochowanych w Adegem to ofiary operacji odbijania lewego brzegu Skaldy, co miało miejsce na przełomie października i listopada 1944 r.

Polacy razem z siłami alianckimi w ostatnim tygodniu września 1944 r. oswobodzili Antwerpię, leżącą u ujścia rzeki Skalda. Niestety, nie udało się wyprzeć wojsk niemieckich z całego regionu, co uniemożliwiało wykorzystanie portu w Antwerpii. Zadanie opanowania lewego brzegu rzeki zostało powierzone 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Działania wojenne trwały od października do listopada 1944 r. Najcięższe ponad dwutygodniowe walki toczyły się o zdobycie przeprawy na Kanale Leopolda (na północ od Gandawy). Do 3 listopada żołnierze niemieccy zostali wyparci z północno - wschodniej Belgii, a lewy brzeg Skaldy był w końcu wolny.

Na tym cmentarzu złożone są także prochy żołnierzy walczących w innych rejonach Belgii, pochowane uprzednio na cmentarzach parafialnych w różnych zakątkach kraju.

W wydzielonej polskiej kwaterze znajdują się 33 groby żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, m.in. poległych w dn. 9-10 września 1944r. w walkach o Aalter (miejscowość pomiędzy Brugią, a Gandawą). Na kamiennych nagrobkach z wykutym wizerunkiem orła podano nazwisko, datę śmierci i przynależność wojskową.

Każdego roku we wrześniu na terenie nekropolii odbywa się ceremonia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych oraz członków korpusów dyplomatycznych państw alianckich, upamiętniająca poległych.

Na zaproszenie burmistrza miasta Maldegem Johana De Roo( miasta, które od 1967 r. wiąże partnerska umowa z niemieckim miastem Lampertheim) w tegorocznych uroczystościach udział wzięła delegacja z gminy Świdnica. Wójt gminy Teresa Mazurek w hołdzie poległym żołnierzom złożyła wieniec biało-czerwonych kwiatów. Pamięć poległym żołnierzom oddawali ambasadorowie Polski i Kanady pracujący na placówkach dyplomatycznych w Brukseli, przedstawiciele wojsk RP przy NATO, licznie przybyli weterani wojenni, żołnierze oraz obywatele Polscy, mieszkający w Belgii. Całość uroczystości zakończył przelot zabytkowych samolotów, które ze swoich pokładów zrzuciły setki czerwonych maczków.

Podczas pobytu władze miasta Maldegem przedstawiły obszary potencjalnej współpracy partnerskiej: placówki oświatowe, sfery opieki socjalnej i ochrony środowiska, służba na rzecz wolontariatu i organizacji młodzieżowych. Miłym akcentem był wieczór polski zorganizowany przez organizację działającą społecznie przy magistracie miasta Maldegem na rzecz współpracy partnerskiej. Wójt gminy Świdnica mogła spotkać się z polonią mieszkającą w gminie Maldegem i okolicznych miejscowościach.

Galeria zdjęć >>>

 
spacer
(C) 2023 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica