spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  19 KwietniaImieniny obchodzą:  Czesław, Leon, Tymon, Włodzimierz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Turystyka arrow Obiekty sakralne
Obiekty sakralne na terenie gminy Świdnica

Bojanice
Bojanice - kościółNajwcześniejsze informacje o kościele w Bojanicach, obecnie p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzą z listu czynszowego z 1370 roku. Kościół wymieniony został przez Georgius, aitarista in Ludwici villa w 1514 roku.
 
Boleścin

Gmina Świdnica INFOKościół filialny pw. Św. Józefa w Boleścinie. Nazwa miejscowości pochodzi od założyciela tej wsi - Bolety. Boleścin oznacza zatem wieś Bolety, co może być także zdrobnieniem od imienia Bolesław i pojawia się po raz pierwszy w r. 1193.

 
Bystrzyca Górna
Bystrzyca Górna - kościółKościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzmiankowany był po raz pierwszy w źródłach w 1376 roku.
 
Gogołów
Gogołów - kościółKościół p.w. św. Marcina wymieniony został w 1219 roku w rejestrze nuncjusza Gotharda. W tymże roku potwierdzone zostało nadanie kościoła w dokumencie biskupa Wawrzyńca „in Glogov decimas perpetuo possidendas circa Nemchi” oraz w dokumencie biskupa Wawrzyńca wydanym na prośbę opata Witosława z 1223 roku.
 
Grodziszcze

Grodziszcze - kościół Wieś łańcuchowa nad Piławą, zaliczana do najstarszych na Śląsku. W XI-XII w. istniała tu kasztelania (przeniesiona później do Świdnicy), wymieniana w słynnej „srebrnej bulli” papieża Hadriana IV w 1155r. Zachowały się pozostałości grodziska w zakolu rzeki niedaleko centrum wsi.

 
Krzyżowa
Krzyżowa - kościół pw Św. MichałaKościół filialny w Krzyżowej otrzymał wezwanie Św. Michała Archanioła w I pół. XVIII wieku. Wzmiankowany był po raz pierwszy w 1335 roku w rejestrze dziesięcin nuncjusza Gallhardusa de Caecenbus jako Capella Crissoviensis.
 
Lutomia Dolna

fot.: Kościół w LutomiKościół parafialny Przemienienia Pańskiego, wzmiankowany w 1318 roku w rejestrze czynszowym Gabriela z Rimini, fundowany był w I połowie XIV wieku przez braci Christiana i Heinricha Atze auf Stoschendorf i Petzolda von Betschow auf Kupfersdorf.

 
Lutomia Górna
Kościół znajdujący się w części Dolnej Lutomii został odebrany ewangelikom w 1654 roku. Lutomia, która była majątkiem miasta Świdnicy, otrzymała królewską koncesję na budowę zboru ewangelickiego w 1741 roku.
 
Makowice
makowice - kościół Św. KatarzynyKościół filialny Św. Katarzyny (dawniej parafialny Św. Marcina) wzmiankowany był po raz pierwszy w 1372 roku. Budowla obecna wzniesiona została na przełomie XV i XVI w.
 
Modliszów

Modliszów - kościół Św. BartłomiejaKościół obecny, wzniesiony w XIV w., przebudowany został w XVI w., restaurowany był w XIX w., a remontowany w latach 1966-1968 r. Budowla jest orientowana, murowana z kamienia, jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium i sygnaturką na kalenicy dwuspadowego dachu. W szczyty: wschodni nawy i prezbiterium oraz zachodni wmurowane zostały trzy kamienne krzyże pokutnicze

 
Mokrzeszów
Kościół p.w. Św. Jadwigi - Kapelle Kościół filialny p.w. Św. Jadwigi - Kapelle wzmiankowany był po raz pierwszy w 1268 roku jako filialny kościoła w Pełcznicy.
 
Pszenno

Kościół parafialny p.w. Św. MikołajaPszenno to wiekowa parafia. Pierwsza wzmianka o miejscowości i kościele pojawia się w dokumencie z 1243 r. Obecna świątynia z kamienia została zbudowana w swej najstarszej części w 1355 r., o tym wspomina się w regeście dziesięcinnym nuncjusza Galharda.

 
Witoszów Dolny
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii PannyNajwcześniejsza informacja dotycząca kościoła parafialnego p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (wcześniej pod wezwaniem św. Mikołaja i Katarzyny) w Witoszowie Dolym pochodzi z 1268 roku, kiedy to książę Władysław podarował zakonowi klarysek z Wrocławia między innymi kościół w Witoszowie wraz z przyległościami.
 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica